Útok na Skripalovy: Britská police obvinila dva Rusy, stopy novičoku se našly v jejich pokoji

Britská protiteroristická policie uveřejnila fotografie dvou údajných podezřelých z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Salisbury. Jedná se o dva muže ruské národnosti Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Britské úřady již podle agentury Reuters na oba podezřelé vydaly evropský zatykač.
Podezřelí muži
Podezřelí muži
Metropolitan police

reklama

Obvinění muži
Autor: Metropolitan police Obvinění muži

Podle britské policie podezřelí přiletěli do Británie z Moskvy 2. března a zpět se vraceli 4. března.  Šéf britské protiteroristické jednotky Neil Badsu řekl, že podezřelí cestovali pod falešnými jmény, ale bylo jim okolo 40 let a měli pravé ruské pasy. Basu uvedl, že policie bude ráda za jakékoliv informace od lidí, které některého z podezřelých poznají.

Stopy novičoku se nalezly v hotelovém pokoji podezřelých

Šéf protiteroristické jednotky rovněž zopakoval, že novičok byl nastříkán na přední dveře domu Skripalových v Salisbury, v jehož blízkosti byli podezřelí zachyceni kamerami. Podle něj byly stopy kontaminace novičokem nalezeny rovněž v londýnském hotelovém pokoji, v němž muži přebývali.

Salisbury District Hospital

Další otrava v Anglii? Dvojici našli v bezvědomí. Mohli být vystaveni neznámé látce, varuje policie

„V hotelovém pokoji, v němž podezřelí pobývali, byly provedeny testy. Dva ze vzorků vykazovaly kontaminaci novičokem pod úrovní, která by vyvolala obavy o zdraví veřejnosti,“ uvedl.

Dva podezřelí Rusové jsou obviněni ze spiknutí za účelem vraždy Sergeje Skripala a z pokusu o jeho vraždu, o vraždu jeho dcery a policisty Nicka Baileyho, který se nakazil v souvislosti s vyšetřováním po přiblížení se ke Skripalovým. Jsou rovněž obvinění z držení a používání novičoku v rozporu se zákonem o chemických zbraních.

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury RIA sdělilo, že jména uveřejněná Velkou Británií mu nic neříkají, a vyzvalo Londýn ke spolupráci na vyšetřování.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!