Útok na vojáky v Afghánistánu: Zemřeli při něm nejméně dva civilisté, k činu se přihlásil Tálibán

Při středečním útoku na vojenský konvoj v okolí základny Bagrám v Afghánistánu zemřeli nejméně dva civilisté. Pět českých vojáků bylo zraněno, jeden z nich musí v nemocnici podstoupit další operaci. Podle agentury AP se k činu přihlásil Tálibán. Atentátník měl zaútočit na obrněný vůz českých vojáků automobilem naloženým výbušninami.
Ilustrační foto: čeští vojáci
Ilustrační foto: čeští vojáci
@ArmadaTweetuje / Twitter

reklama

Útok na české vojáky proběhl ve středu po druhé hodině středoevropského času. Sebevražedný atentátník najel do vojenského konvoje civiliním vozem naloženým výbušninou. Následkem výbuchu se obrněnec českých vojáků převrátil.

Podle agentury AP při něm byli zraněni i tři další civilisté a nejméně dva svým zraněním podlehli. Z pětice českých vojáků je ve vážném stavu jeden. Ten musí nyní podstoupit druhou operaci. Potíže má se slezinou a jedním z obratlů. Dočasně tak nemůže pohybovat končetinami.

Ministr obrany Lubomír Metnar na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude přepraven do České republiky. Útok neměl být cílen přímo na české vojáky, ale na vozidla jedoucí v koaliční koloně. V první sestavě jelo podle náčelníka generálního štábu armády Aleše Opaty americké vozidlo. K útoku se mezitím přihlásil radikální Tálibán.

ilustrační foto

Vůdce Islámského státu v Afghánistánu je po smrti. Zemřel při leteckém útoku

Napětí v Afghánistátu stoupá

V Afghánistánu momentálně vzrůstá napětí kvůli sobotním parlamentním volbám. Tálibán vyhrožuje učitelům i studentům, aby nevolili a ani neumožňovali ve školách vznik volebních místností. Navíc radikálové zabili už deset kandidátů do parlamentu. Afghánské vojenské jednotky pak čelí každý den nějakému novému útoku.

Navíc v srpnu zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka tři čeští vojáci. Stejně jako u současného případu proběhl atentát v okolí základny Bagrám. Internetové stránky armády ČR uvádějí, že na začátku října v Afghánistánu operovalo 346 českých vojáků.

Čeští vojáci

Atentátník měl při útoku na české vojáky komplice

ČR přišla již o 13 vojáků a spojenci dohromady o více než tři tisíce

Největší tuzemská jednotka operuje na spojenecké základně Bagrám, kde je jejím úkolem vnější ochrana základny. V rámci své mise vyjíždí hlídkovat do okolí několika kilometrů od základny, přičemž jejím úkolem je například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. A právě při jedné takovéto akci byli ve středu čeští vojáci zraněni.

Česká republika přišla na misích v Afghánistánu již o třináct vojáků. Podle Wikipedie zemřelo od začátku invaze do Afghánistánu v roce 2001 do začátku srpna 2018 na 3 458 koaličních vojáků.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!