Útok v Londýně: Útočníka před týdnem propustili z vězení, podle policie byl pod neustálým dohledem

Britská policie uvedla, že útočník, který o víkendu pobodal v Londýně lidi a byl policií zastřelen, byl asi před týdnem propuštěn z vězení. Tři lidé byli zraněni, ale nejsou v ohrožení života.
Vyšetřování teroristického útoku v Londýně
Vyšetřování teroristického útoku v Londýně

reklama

Podle zpravodajské stanice BBC o víkendu v Londýně útočil dvacetiletý Sudesh Ammana, který byl v lednu propuštěn z vězení. Tam si měl odpykat půlku uloženého tříletého trestu za teroristické trestné činy.

Sudesh Amman podle výslechu svědků vešel do prodejny, kde začal bodat do lidí nožem a když z prodejny vyšel, pobodal ještě jednu ženu.

 Sudesh Amman
Autor: foto AP Sudesh Amman

Britský server uvádí, že v době, kdy útočil na Streatham High Road, byl dokonce pod policejním dohledem a jeho útok byl označen za islamistický teroristický incident.

O tom svědčí důkazy ze sociálních sítí. Údajně, když byl v lednu propuštěn, řekl své přítelkyni, že chce zaútočit a že dává přednost útoku nožem před použitím bomby.

Po propuštění Ammna sice existovaly obavy, že bude pro veřejnost představovat nebezpečí, ale neexistovaly žádné zákonné prostředky, které by umožnily jej dále držet ve vězení.

Propuštění Ammana a okolnosti kolem toho vyvolávají v britské veřejnosti pobouření. Poslankyně za labouristy Bell Ribeiro-Addyová pro BBC řekla: „Byl pod dohledem, co byl propuštěn, ale vyvolává to otázku, proč byl tak brzy propuštěn.“

Premiér Boris Johnson na to reagoval, že vláda dnes zveřejní plány „zásadních změn v systému pro zacházení s osobami odsouzenými za teroristické činy.“

Belgická policie

Tři zranění v Londýně. Útok je považován za teroristický. V Beglii zřejmě útočila žena

Těžké rozhodování

Protiteroristická policie a britská tajná služba MI5 mají v současné době na mušce asi 3 000 takzvaných objektů zájmu, ale pod nepřetržitým dohledem je daleko menší počet sledovaných osob. Tajné sledování podezřelého vyžaduje obrovský tým specializovaných důstojníků. Z toho vyplývá, že prevence terorismu znamená především přijímání obtížných rozhodnutí, a to kdo by měl být sledován, jakou míru rizika kdo představuje a kdy je nejlepší čas k zatčení s ohledem na potřebné skutečné důkazy. Podle BBC se navíc rozhodování ještě více zhoršilo tím, že útočníci stále častěji jednají osamoceně a používají primitivnější zbraně, a to někdy jen tak z rozmaru.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!