Útok v Melbourne: Řidič najel do lidí úmyslně, podle policie ale nešlo o terorismus

Řidičem, který najel do davu chodců v Melbern, je Australan afghánského původu
Řidičem, který najel do davu chodců v Melbern, je Australan afghánského původu
twitter.com

reklama

Řidičem, který ve čtvrtek najel v Melbourne do davu chodců, je dvaatřicetiletý Australan afghánského původu. Podle dosavadního šetření se policie nedomnívá, že by šlo o teroristický čin. Pachatel totiž v minulosti trpěl psychickými problémy a navíc měl problém i s drogami. Při svém řádění zranil celkem 18 lidí. Čtyři z nich jsou v kritickém stavu. 

Podle všech dosavadních informací řídil bílé SUV Suzuki Vitara 4WD dvaatřicetiletý Australan afghánského původu, který měl v minulosti problémy nejen s drogovou závislostí, ale také psychickými poruchami. Na místě se nenašly žádné známky toho, že by chtěl před najetím do davu lidí v centru Melbourne zpomalit.

Jeho běsnění nakonec skončilo nárazem do tramvajové zastávky. „Byl jsem tam před příchodem policie a vypadalo to, že jsou v autě dva nebo tři lidé,“ popsal pro server heraldsun.com očitý svědek. K autu pak přiskočil policista, který byl zrovna v tu dobu mimo službu, a podařilo se mu pachatele zadržet.

Zadržen byl kromě řidiče i mladík, který si vše natáčel na mobil

Z video záznamu je patrné, že řidič nejdříve nereagoval. Policisté ho položili na cestu, jen několik metrů od obětí, kterým pomáhali záchranáři, připnuli mu na ruce pouta a poté se jim ho podařilo probudit z bezvědomí. „V důsledku jeho zranění byl hospitalizován, stejně jako policista,“ uvedl na tiskové konferenci komisař Shane Patton.

„V současné době nemáme žádné důkazy ani informace, které by naznačovaly, že existuje spojení s terorismem,“ upřesnil Patton s tím, že v době útoku byl dvaatřicetiletý muž v autě sám. Nicméně policie na místě zatkla ještě dalšího muže ve věku 20 až 24 let.

Mladík byl chycen na místě, když celou situaci natáčel na svůj mobilní telefon. Policisté u něj navíc objevili tašku, ve které měl tři nože. „Nevěříme, že by měl něco společného s incidentem, nicméně je stále podrobován výslechu,“ vysvětlil Patton.

Mezi zraněnými v kritickém stavu je i chlapec v předškolním věku

Vůz najel do lidí na rohu Elizabeth Street a Flinders Street krátce před pátou hodinou odpolední místního času (před sedmou ráno SEČ). Při útoku bylo zraněno 18 lidí. Podle agentury Reuters jsou čtyři z nich v kritickém stavu. Je mezi nimi i chlapec v předškolním věku, který utrpěl poranění hlavy.

Podle svědků, s nimiž hovořila australská televize ABC, vjelo auto do davu rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu a řidič vůbec nezpomaloval. Místo bylo plné chodců. Elizabeth Street a Flinders Street totiž patří k rušným částem města.

reklama

reklama