Útok ve Štrasburku: Střelec měl křičet "alláhu akbar", při svém řádění zabil tři lidi a 13 zranil

Tři mrtvé a třináct zraněných lidí, z toho osm vážně, po sobě zanechal střelec, který zaútočil ve francouzském Štrasburku nedaleko vánočních trhů. Útočník začal po nic netušících lidech střílet v úterý kolem osmé hodiny večer. Po pachateli, kterým by mohl být devětadvacetiletý Chekatt Cherif, pátrají stovky policistů. Podle štrasburského prokurátora střelec křičel "alláhu akbar" a policie u něj eviduje již 27 přestupků.
Štrasburgské vánoční trhy
Štrasburgské vánoční trhy
@anuradhabernard / Twitter

reklama

Podle francouzských médií ujel podezřelý z místa činu taxíkem. Je možné, že je v současné době již mimo Francii, například v Německu. Velká část centra města a Evropský parlament byly přes noc zavřeny, zatímco policie hledala střelce, který měl být ozbrojen automatickou puškou a nožem.

 

 

O pachateli policie věděla

Pachatel byl podle lokálních úřadů v hledáčku policie a byl na seznamu, na němž jsou evidováni extremisté sledovaní policií. Podle agentury Reuters pátrá po střelci asi šest stovek členů bezpečnostních složek. Policisté zatím podle aktuálních informací vyslýchají jeho bratry.

Motiv útočníka policii zatím není znám, nepotvrdila ani, že by šlo o teroristický útok. Mezi obětmi a zraněnými jsou zejména místní obyvatelé, jedním ze zastřelených byl thajský turista.

Francouzské úřady zvýšily stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Dnes jsou ve Štrasburku zrušeny veškeré kulturní akce včetně vánočních trhů. Ve městě je zrušeno vyučování v mateřských a základních školách.

Znělo alláhu akbar, uvedl štrasburský prokurátor

Štrasburský prokurátor Rémy Heitz na středeční tiskové konferenci uvedl, že podle svědectví znělo "alláhu akbar". Střelec byl údajně zraněný na paži. Policie vyslechla i taxikáře, který muže z místa činu odvážel. Podle něj střelec žádal, aby ho vozil po okolí bez určení místa výstupu. Taxikáři střelec řekl, co udělal a údajně své činy ospravedlňoval.

Při prohlídce bytu podezřelého vyšetřovatelé zadrželi granát, několik nabitých střelných zbraní a čtyři nože, z toho dva lovecké. Ve vazbě jsou aktuálně zadrženy a vyslýchány čtyři osoby blízké útočníkovi.

Pachatel byl znám policii za krádeže a násilné činy. Eviduje u něj 27 odsouzení za nejrůznější porušení práva ve Francii, Německu a ve Švýcarsku a byl několikrát zadržen. Předpokládá se, že se radikalizoval v detenčním zařízení v roce 2015.

Politici vyjadřují soustrast

Politici z ČR i dalších zemí vyjadřují Francii soustrast. Český premiér Andrej Babiš projevil na Twitteru svoji soustrast ve francouzštině: „Vyslovuji svou upřímnou soustrast rodinám obětí střelby ve Štrasburku. Přeji rychlé zotavení zraněným. Česká republika je vždy ochotna podporovat Francii proti zbytečnému násilí a všem činům nenávisti.“

Europoslanci včetně těch českých byli v úterý pozdě večer kvůli nečekané situaci po nějakou dobu uvěznění v Evropském parlamentu.

reklama

reklama