Útoky na křesťany v Burkině Faso neustávají. Útočníci zastřelili 24 lidí včetně kněze

Střelci v západoafrickém státě Burkina Faso v neděli zastřelili čtyřiadvacet mužů včetně faráře. Tři další muže unesli, uvedly podle agentury AP tamní úřady. Jedná se zatím o poslední útok proti náboženskému vůdci ve stále nestabilnější africké zemi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@onubf/Twitter

reklama

Starosta oblasti Boundore Sihanri Osangola Brigadie uvedl, že útok se odehrál ve městě Pansy v provincii Yagha. Asi dvacet útočníků oddělilo nedaleko protestantského kostela muže od žen, čtyřiadvacet mužů útočníci zastřelili, tři muže unesli a nejméně deset dalších lidí zranili.

Kostel v plamenech, vyplenění obchodů

Střelci z tamních obchodů rovněž vyplenili olej a rýži a unesli tři mladé muže, které přinutili, aby jim na svých motorkách pomohli odvézt ukradený náklad, uvedl starosta. Podle vládního úředníka zabývajícího se bezpečností, který promluvil pod podmínkou anonymity, útočníci po postřílení mužů zapálili tamní kostel. Mezi oběťmi měli být kromě křesťanů údajně i muslimové.

Vypalování křesťanských vesnic v Nigérii

Vraždění, vypalování vesnic, usekávání rukou. Francouzský filozof líčí útoky na křesťany v Nigérii

Útoky na křesťanské vůdce nejsou zejména na severu země poslední dobou výjimkou. Jenom v minulém týdnu byl ve stejné provincii zavražděn bývalý pastor a jiný pastor byl ozbrojenci unesen.

Rostoucí počet útoků proti civilistům je znepokojivý

V minulém roce bylo podle informací agentury AP v kdysi relativně klidné zemi terčem útoků přes 1300 civilistů, což je sedmkrát více než v roce předešlém. Podle tamní vlády je aktuálně vysídleno přes 760 tisíc lidí. Server The Guardian zase s odkazem na údaje OSN uvedl, že v minulém roce byly při džihádistických útocích v Burkině Faso, sousedním Mail a Nigeru zavražděny téměř čtyři tisíce lidí.

Ve svém Vánočním poselství městu a světu proneseném koncem roku se za oběti únosů a útoků ze strany extremistických skupin, zejména v zemích, jako jsou Burkina Faso, Mali, Niger nebo Nigérie, modlil také papež František.

reklama

reklama