Utonulých lidí stále přibývá! Důvodů může být několik, říká lékařka

Čtrnáctiletý chlapec se utopil v přehradě Hracholusky na Plzeňsku. Dalšího plavce před pár dny zachraňovali na Královéhradecku. O život bojuje muž, který se v pátek topil na Brněnské přehradě. Jaké jsou nejčastější důvody? Zeptali jsme se profesorky MUDr. Věry Adámkové, CSc., přednostky Pracoviště preventivní kardiologie IKEM.
Muž se topil na Brněnské přehradě
Muž se topil na Brněnské přehradě
ZZS Jihomoravského kraje

reklama

V pátek večer se chtěl v přetrvávajícím velkém vedru zchladit ve vodě starší muž. Při plavání se ale začal topit. Plavce se podařilo do tří minut vytáhnout z vody, o jeho život pak bojovali vodní záchranáři i přivolané posádky jihomoravských záchranářů. Muže se nakonec podařilo zresuscitovat. Lékař ho musel uspat a napojit na řízenou plicní ventilaci. Poté byl pacient transportován na urgentní příjem FN v Brně - Bohunicích. Muž je podle informací mluvčí ZZS Jihomoravského kraje v kritickém stavu.

Bohužel, podobné zprávy se objevují téměř každý den v médiích. Co je nejčastější příčinou? Přeceňujeme své síly? Odpověď zní ano! Jsou tu ale i další faktory. "Naše tělo má sice regulační mechanismy, které si s přehřátím běžně poradí, víte, že máme pořád teplo nebo studeno, nikdy není člověk v optimálním stavu. Tyhle případy se stávají každé léto, bohužel," říká profesorka Věra Adámková z pražského IKEMU. 

Člověk by měl zvážit své možnosti

Obecně se dá říci, že hlavně mladí lidé pod vlivem alkoholu nebo jiných látek přeceňují své síly. "Domnívá se, že doplave tam, kam si usmyslí, nebo že zvládne skok do vody. Ale situaci vzhledem ke svému stavu nezvládne. Člověk může podcenit i nízkou hladinu hořčíku v těle a dostane křeč. Zazmatkuje a je v ohrožení života, protože se začne topit," dodává profesorka Adámková.

Lidé s nemocným srdcem by měli být zvláště opatrní

"Kardiakům nevadí horko ani zima jako takové, ale rychlé střídání teplot nedělá jejich oslabenému srdci dobře. Nesmí teploty rychle střidat kvůli regulačním mechanismům. Ještě se stává, že někteří lié mají různé alergie nebo je něco poštípalo a berou na to léky. Ty jsou volně prodejné. Je třeba si uvědomit důležitou věc. Tyto léky tlumí organismus a lidé jsou ospalí. A situaci správně nevyhodnotí. Opravdu u nás nejsou vodníci, kteří by je stahovali pod hladinu," zdůrazňuje zodpovědnost každého z nás za své chování uznávaná profesorka MUDr. Věra Adámková, CSc., přednostka Pracoviště preventivní kardiologie v IKEM.

Ročně se v Česku utopí stovky lidí

Zachránit tonoucího podle vodních záchranářů většina Čechů neumí, je to prý extrémně náročné. Nejprve bychom měli zavolat záchranku. Pokud nemáme po ruce lano nebo provaz, lze tonoucímu hodit pádlo nebo větev. Nejefektivnější je použít třeba paddleboard. Pro zachránce je to i nejbezpečnější. Tonoucí v boji o život může pod hladinu stáhnout i vás.

V Česku loni utonulo 185 lidí, z toho bylo 133 mužů a 52 žen. Bylo to o čtyři lidi více než v roce 2017. Asi desetina utonulých jsou děti do 15 let. Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětí, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou počty utonulých na jednoho obyvatele v ČR až dvojnásobně vyšší než v některých přímořských státech jako Francie nebo Velká Británie.

reklama

reklama