Utrpení medvědů v Arménii: Hladovějící zvířata slouží jako atrakce pro návštěvníky restaurací

Desítky medvědů jsou uvězněny v klecích, které jsou součástí restaurací a obchodů v Arménii. Na malém prostoru hladoví medvědi žadoní o zbytky jídel od návštěvníků podniků. Britská Mezinárodní organizace pro ochranu zvířat už spolu s arménskou vládou zahájila záchrannou misi s cílem osvobodit nebohé medvědy.
Jeden z mnoha vězněných medvědů v Arménii
Jeden z mnoha vězněných medvědů v Arménii
International Animal Rescue

Lákadlo pro turisty nebo znuděné návštěvníky obchodů či restaurací. To je úloha medvědů v Arménii, kteří jsou často jako mláďata chyceni a drženi v zajetí. Přežívajíc na malém prostoru a v neadekvátních podmínkách jsou nuceni žebrat o zbytky jídel, které jim hází návštěvníci restaurací. Jenže především pro rodiny s dětmi představují zvířata v kleci vítané zpestření při návštěvě podniku a často si vůbec neuvědomují, jakého týrání jsou svědky.

Zbídačených šelem, které roky žijí v malých klecích, přežívajících na odpadcích a špinavé vodě, si všimli ochránci zvířat z Velké Británie. Mezinárodní organizace pro ochranu zvířat (IAR) už zahájila záchrannou akci, která má za cíl vysvobodit desítky medvědů ze života v klecích.

 

„Viděl jsem podmínky, ve kterých musejí medvědi žít. Někteří žili roky v malých klecích, ve špinavé, stojaté vodě plné vlastních výkalů. Svou nudu a frustraci mnozí medvědi ventilují boucháním hlavou o stěny a hledáním únikové cesty mezi mřížemi,“ řekl pro Daily mail výkonný ředitel IAR Alan Knight. „Byli okradeni o svou důstojnost a svobodu jen kvůli zábavě lidí,“ dodal.

Charitativní organizace IAR získala finanční podporu od arménské vlády a s její pomocí chce zachránit kolem 80 medvědů, kteří přežívají v děsivých podmínkách. Díky spolupráci s arménskou vládou disponuje nadace čtyřmi tisíci eur (102 320 Kč) pro každého zachráněného medvěda. Peníze se využijí na transport, péči a rehabilitaci zvířete. 

IAR doufá, že dokáže dostat velkou většinu medvědů do volné přírody. Na druhou stranu je zachráncům jasné, že bude velmi těžké pracovat s medvědy, kteří nikdy nežili ve volné přírodě. Proto je organizace připravená vybudovat útočiště pro zvířata, která by v běžném prostředí lesů nepřežila.

V Arménii existuje dlouhá tradice lovu medvědů či jejich držení v zajetí. Ačkoliv bývalá sovětská republika zaznamenala v poslední dekádě významný pokrok v mnoha oblastech, ochrana zvířat zůstává na velice nízké úrovni. 

reklama