V 86 letech zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac. Zažil jednu z nejdelších vrcholných politických kariér v Evropě

Ve věku 86 let zemřel bývalý francouzský prezident, premiér a starosta Paříže Jacques Chirac. Co se vysokých funkcí týká, prožil Chirac jednu z nejdelších politických kariér v Evropě. V posledních letech se Chirac jen zřídka objevoval na veřejnosti a bylo známo, že trpí špatným zdravím, informovala s odkazem na potvrzení ze strany jeho rodiny agentura AFP.
Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac
Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac
@J_Bardella / Twitter

reklama

„Prezident Jacques Chirac zemřel pokojně dnes ráno obklopen svou rodinou,“ uvedl Chirackův švagr Frederic Salat-Baroux.

Francouzským prezidentem v letech 1995-2007

Jacques Chirac byl dvakrát zvolen hlavou státu: v roce 1995 a 2002 a stal se tak druhým nejdéle sloužícím poválečným prezidentem Francie po jeho socialistickém předchůdci Francois Mitterrandovi. Chirac sloužil v Elysejském paláci od roku 1995 do roku 2007.

Kromě funkce prezidenta zastával v letech 1974-1976 a 1986-1988 funkci předsedy vlády a mezi lety 1977-1995 byl rovněž starostou své rodné Paříže.

Jacques Chirac obdržel řadu domácích i zahraničních vyznamenání, v roce 1997 mimo jiné český Řád bílého lva I. třídy s řetězem z rukou bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Brigitte Macronová

Kdo tahá za nitky v Elysejském paláci? Řídí Brigitte Macronová politiku Francie?

První odsouzený poválečný prezident Francie

Po ukončení prezidentské funkce byl Chirac jako první poválečný francouzský prezident odsouzen ze zneužití veřejných prostředků v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním osob na pařížské radnici během svého starostování v Paříži a v roce 2011 odsouzen k podmíněnému dvouletému trestu.

Na mezinárodní půdě na sebe bývalý francouzský prezident upozornil například svým veřejným nesouhlasem s invazí do Iráku v roce 2003, čímž svého času popudil Spojené státy americké. Během jeho prezidentského úřadování byla rovněž zkrácena funkční doba francouzského prezidenta o dva roky, ze sedmi na pět let.

Podle deníku The Guardian měl bývalý francouzský prezident trpět ztrátou paměti spojenou nejspíše s určitou formou Alzheimerovy choroby nebo s menší mozkovou mrtvicí, která ho postihla ještě v úřadu.

reklama

reklama