V Afghánistánu již zemřelo přes tři a půl tisíce spojeneckých vojáků

Od začátku spojenecké invaze do Afghánistánu v roce 2001 v této islámské zemi položilo život přes tři a půl tisíce spojeneckých vojáků, nejvíce z řad Američanů. Českých vojáků zemřelo v Afghánistánu doposud třináct.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle statistických dat webu iCasualties zemřelo od roku 2001 v Afghánistánu 3 555 spojeneckých vojáků. Největší počet obětí byl zaznamenán v roce 2010, kdy zemřelo 711 vojáků. V letošním roce zatím data uvádějí pouze jedenáct obětí, tři z nich byli Češi, na které zaútočil sebevražedný atentátník letos v srpnu.

Ilustrační foto: čeští vojáci

Útok na vojáky v Afghánistánu: Zemřeli při něm nejméně dva civilisté, k činu se přihlásil Tálibán

USA přišly o více než dva tisíce mužů

Největší počet obětí za osmnáct let trvající přítomnost spojeneckých sil v Afghánistánu připadá na Spojené státy americké, které utrpěly ztrátu 2414 vojáků. Nejvíce jich zemřelo v rámci afghánských misí v roce 2010, bez jednoho vojáka celých pět set. Největší ztráty připadající na Američany jsou ale dány také tím, že v tamní zemi disponují největším vojenským kontingentem ze spojeneckých zemí.

Druhou zemí, která utrpěla největší počet ztrát na tamních misích, je Velká Británie se 455 padlými vojáky. Následují Kanada se 158 zabitými vojáky, Francie s 86, Německo s 54, Itálie se 48 a Dánsko se 43 obětmi z řad vojáků.

Čeští vojáci

Atentátník měl při útoku na české vojáky komplice

Před čtyřmi lety zabil atentátník pět českých vojáků

Česká republika zatím přišla o třináct vojáků. Co do počtu obětí, byl pro českou armádu nejtěžším zásahem červenec 2014, kdy po explozi výbušného zařízení v okolí základny Bagrám zemřeli čtyři vojáci a pátý na následky těžkých zranění po převezení do nemocnice v ČR. Náš nejbližší soused ze Slovenska se musel rozloučit se třemi padlými vojáky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!