V Afghánistánu propustí pět tisíc tálibánských vězňů. Jde o gesto dobré vůle před vnitropolitickým jednáním

Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní vydal nařízení k postupnému propuštění pěti tisíc vězňů Tálibánu ve dvou fázích, uvedl ve středu podle agentury DPA prezidentský mluvčí Sadik Sadikki. Jde o gesto dobré vůle v rámci nadcházejících rozhovorů mezí tamní vládou a islámským hnutím Tálibán.
Ilustrační foto: věznění Tálibánci
Ilustrační foto: věznění Tálibánci
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Prvních patnáct set vězňů bude propuštěno v gestu dobré vůle před zahájením rozhovorů mezi afghánskou vládou a Tálibánem, napsal Sadikki na Twitteru. Dalších tři a půl tisíce vězněných Talibánců má být puštěno na svobodu poté, co vyjednávání začnou – pod podmínkou, že dojde k hmatatelnému omezení násilí.

Součást dohody s USA

Tálibán požadoval propuštění pěti tisíc vězňů do 10. března, kdy mají začít vyjednávání, jako součást dohody se Spojeným státy americkými, která vydláždila cestu k afghánským rozhovorům. Osvobození vězni budou povinni se písemně zavázat, že se nevrátí do války.

Ašraf Ghaní oslavuje inauguraci prezidentem Afghánistánu

USA se s Afghánistánem dohodly, ale míru brání vnitřní problémy. Afghánistán má dva prezidenty

Plánované propouštění na svobodu má začít v sobotu ve vězení Parwan, kde má být každý den propuštěno sto tálibánských vězňů – vybraných na základě věku, zdravotního stavu a doby, která jim zbývá do konce výkonu trestu. Jakmile začnou přímé rozhovory mezi afghánskou vládou a Tálibánem, bude každé dva týdny propuštěno pět set vězňů, až do dosažení počtu tři a půl tisíce lidí.

Během jednoho dne spáchal Tálibán 32 útoků

Politický mluvčí Tálibánu agentuře DPA uvedl, že vnitro-afghánská vyjednávání se neuskuteční, dokud tálibánští vězni nebudou propuštěni. Dodal rovněž, že by vězni měli být předáni v „poušti“ nebo „ve vězení“ po křížové kontrole a ověření jejich vlastní delegací. Afghánský prezident Ghaní zase dříve tvrdil, že vláda nepropustí žádného z vězňů před začátkem rozhovorů.

Američané nedávno vyzvali Tálíbán k omezení násilí a zasednutí k jednání s afghánskou vládou tak, aby mohli snižovat počet svých vojáků v zemi. Nicméně Tálibán podle tamního ministerstva vnitra provedl za posledních čtyřiadvacet hodin 32 útoků v patnácti provinciích, při nichž zemřelo sedm lidí včetně dvou civilistů a 28 lidí bylo zraněno.

Hlavní americký vyjednavač na Twitteru uvedl, že naléhavě žádá obě strany, aby si o problematice pohovořily v katarském Dauhá, s čímž vláda Afghánistánu souhlasila. USA podepsaly s Tálibánem po roce a půl jednání dohodu 29. března v Kataru. Ve vládních vězeních se podle tamních úřadů nachází přes deset tisíc tálibánských vězňů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!