V Austrálii chytili vzácného živočicha. Vědci jsou nadšení

V Austrálii chytili vzácného živočicha. Vědci jsou nadšení

V australském Severním teritoriu se po několika desetiletích objevila vzácná lesní krysa. Vědci jsou nadšení, protože se už domnívali, že je hlodavec vyhubený. Poslední živý exemplář byl totiž spatřen v roce 1987, informuje BBC.

Na krysu s typicky černými končetinami narazil minulý rok náhodou člen průzkumné výpravy při noční procházce. Vědci tak začali pátrat a několikaměsíční práce nakonec přinesla ovoce. Vzácnou krysu se podařilo odchytit.

„Všichni jsme z toho nadšení… Někteří z nás už otevřeli láhev šampaňského, když se tu novinku dozvěděli,“ popisoval pro BBC vědecký pracovník Ian Radford. Podle něj se už odborníci obávali nejhoršího: „Když nějaké zvíře nevidíte půl století, musíte si připustit, že mohlo dojít k jeho vymření.“

Černonohá stromová krysa, známá také pod názvem Djintamooga, patří mezi největší hlodavce z čeledi myšovitých v Austrálii. Vážit může až 800 gramů a živí se převážně listím a ovocem. Nepohrdne ale ani bezobratlými živočichy, termity a měkkýši.

Hlodavec s dlouhým černobílým ocasem se vyskytuje jen v severní Austrálii. Velikost populace se podle Radforda dá určit jen velice těžko. Myš totiž žije v hlubokých lesích a navíc je extrémně plachá.

Tagy: