V Barceloně najela dodávka do chodců. Na místě jsou zranění i mrtví

17. 8. 2017 ZPRÁVY: Dodávka najela v centru Barcelony do davu lidí
17. 8. 2017 ZPRÁVY: Dodávka najela v centru Barcelony do davu lidí

reklama

V centru Barcelony najel dodávkový vůz do davu lidí. Katalánský ministr vnitra v noci na tiskové konferenci potvrdil 13 mrtvých a okolo 100 zraněných, z toho 32 těžce. Dva muži byli v souvislosti s útokem zadrženi policií. Dalšího podezřelého podle španělských médií policie zastřelila při útěku na předměstí Barcelony. K teroristickému útoku se už prostřednictvím své tiskové agentury přihlásil Islámský stát.

Vůz najel ve vysoké rychlosti na chodník mezi desítky lidí na promenádě La Rambla. Potvrzeno je 13 obětí, podle úřadů je ale vzhledem k počtu těžce zraněných pravděpodobné, že toto číslo není konečné. Prozatím nejsou ohledně obětí bližší informace. Pouze belgický vicepremiér na svém twitterovém účtu uvedl, že při útoku zemřela jedena Belgičanka. O tom, že by mezi obětmi byli čeští občané, nejsou žádné zprávy.

Řidič z místa činu utekl. Na sociálních sítích se objevilo video s jeho údajným zadržením. Policie sice uvedla, že v souvislosti s útokem zatkla Maročana a Španěla ze severoafrické enklávy Melilla, ani jeden z nich ale prý neřídil dodávku, která najela do lidí. 

Španělská policie také oznámila, že ve městě Sant Just Desvern nedaleko Barcelony najelo večer vozidlo na policejní hlídku; dva policisté utrpěli zranění. Pachtel byl zastřelen. Případná souvislost tohoto incidentu s útokem v katalánské metropoli není jasná.

S teroristickým útokem v Barceloně naopak vyšetřovatelé spojili středeční výbuch ve městě  Alcanar, které leží přibližně 200 kilometrů jihozápadně od Barcelony. Při explozi domu plného butanových lahví zemřel jeden člověk a sedm utrpělo zranění. Bližší informace o souvislosti mezi oběma incidenty ale policie neuvedla.

Vyšetřovatelé také zveřejnili fotografii muže, který si pronajal dodávku, s níž byl čtvrteční útok v Barceloně spáchán. Je jím Driss Oukabir, ve věku 20 až 30 let, který se narodil v Maroku. Jenže deník La Vanguardia přišel s informací, podle které se dotyčný sám přihlásil na policii a tvrdí, že v době útoku byl ve městě Ripoll přibližně 100 kilometrů od Barcelony. Doklady mu prý někdo ukradl.

 

Svědci popsali, že po teroristickém útoku nastal totální chaos. „Náhle jsem uslyšel zvuk nárazu. Celá ulice se dala do běhu a všichni křičeli,“ líčil jeden ze svědků televizi Sky News. „Slyšeli jsme houkačky, policii, sanitky, lidé utíkali v panice, děti brali do náručí,“ popsala televizi Prima Češka Eva Bendová, která bydlí nedaleko místa činu.

Katalánskou metropoli zaplavila po útoku vlna solidarity. Lidé podle místních médií stojí dlouhé fronty, aby mohli darovat krev a pomoct tak obětem.

La Rambla, kde se útok odehrál, je hlavní zábavní třídou v Barceloně, kterou hojně navštěvují místní i turisté. Ulice, která se táhne od náměstí Plaça de Catalunya až do přístavu, je takřka 24 hodin denně plná lidí. Široká, stromy osázená třída poskytuje stín, možnost nákupů a posezení u venkovních stolků kaváren a restaurací. Kromě chodců na ni ale mohly také automobily.

 

UPOZORNĚNÍ: Některá videa obsahují drastické záběry.

 

 

 

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!