V Berlíně roste počet i závážnost útoků proti záchranným složkám. Proti hasičům loni stovky, proti policistům tisíce

V německém hlavním městě roste počet vážných útoků na členy záchranných složek. V minulém roce bylo jenom v Berlíně zaznamenáno 200 násilných činů proti hasičům, informoval v rozhovoru pro server Berliner Morgenpost ředitel státních hasičů Karsten Homrighausen.
Ilustrační foto: berlínští hasiči
Ilustrační foto: berlínští hasiči
@Berliner_Fw/Twitter

reklama

Podle Homrighausena závažnost útoků proti hasičským jednotkám prudce roste. Podobně jsou na tom podle deníku i útoky proti policistům. „Útoky na hasiče a další záchranné pracovníky jsou nepřijatelné,“ uvedl s odkazem na strategii nulové tolerance.

V sobotu útok skupiny mladých na hasiče

Jeden z posledních útoků na tamního hasiče proběhl v sobotu u stanice metra Prinzenstrasse v berlínském obvodě Neukölln na jihovýchodě města. Osmatřicetiletého hasiče tam podle deníku Bild po cestě do práce, kdy měl již mít oblečeny kalhoty od své uniformy – a tudíž byl zřetelně rozpoznatelný coby hasič – napadlo pět až šest agresivních mladých lidí.

Ilustrační foto: německá kancléřka a turecký prezident

Berlín jedná s Ankarou o založení tří tureckých škol v Německu. Ve kterých městech?

Po slovní přestřelce měl hasič podle policistů mladíky odstrčit stranou, přičemž jej skupinka fyzicky napadla. Hasič po napadení krvácel z obličeje, skupina mladých po činu prchla. Zraněný hasič sám dokázal chytit jednoho čtrnáctiletého útočníka. Tři další zadržela později policie. Hasič byl posléze podle Berliner Morgenpost se zraněním hlavy hospitalizován a postaven mimo službu.

Nový rok opět poznamenán útoky na záchranné složky

Řadu nebezpečných útoků na hasičské jednotky a jejich vozy zaznamenaly úřady také na Nový rok. Během něj bylo evidováno čtyřiadvacet útoků, přičemž dvacet z nich mělo souvislost s pyrotechnikou. Tři hasiči utrpěli zranění. Obzvláště závažný incident zažili hasiči v části Neukölln, kde se několik lidí pokusilo otevřít dveře hasičského vozu a vystřelit dovnitř poplašnými pistolemi. V obvodě Pankow byl zase pyrotechnikou a světlicemi ostřelován hasičský vůz a zničena sanitka.

Oproti loňskému roku registrovali hasiči na Silvestra o čtyřicet procent více požárů. Od sedmi hodin večer do šesti hodin ráno jich bylo 617. Podle šéfa hasičů byly jednotky v ohledu na své zdroje takřka na hranici možností. Jednotky celkem zaznamenaly 1523 zásahů oproti 1448 zásahům o rok dříve.

Útokům čelí také policisté. Podle berlínské policejní šéfky se denně stane obětí násilného činu devatenáct policistů. V roce 2019 celkový počet útoků dosáhl téměř sedmi tisíc. Ve srovnání s rokem předchozím šlo o mírný nárůst.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!