V Berlíně vznikla nevšední mešita – popírá všechna islámská tabu

St Johannes
St Johannes
bbc.com

reklama

Na první pohled tradiční, červenými cihlami zděná, s tradičními vitrážemi – to je
St Johannes. Mešita, která ačkoliv vypadá jako protestanský kostel z 19. století, je naprostým unikátem. Přijít se sem modlit může úplně každý. Mešita vznikla, kde jinde než v Berlíně, ve městě neomezených možností, uvedla BBC.

Když vejdete do posvátné budovy, naskytne se vám pohled typický pro mešitu – bílá místnost s úhledně složenými botami u vchodu a srolovanými modlitebními koberci. Ačkoliv se mešita nachází uvnitř kostela, není to ta nejzvláštnější věc, kterou je možné vidět.

V mešitě se může modlit úplně každý

První islámské tabu, které mešita popírá, je absence oddělené modlitby žen a mužů. Obě pohlaví se tu totiž modlí společně. Ženy tu navíc mohou vést i páteční modlitby. Nejpokrokovější skutečností je povolení vstupu pro homosexuály i transsexuály.

„Naše mešita je otevřená všem,“ říká zakladatelka mešity Seyran Ates, německo-turecká právnička a aktivistka pro práva žen.

„A myslíme to opravdu vážně, úplně každý životní styl. Nerozhodujeme, kdo je dobrý nebo špatný muslim, kdo může projít těmito dveřmi - ať už jste heterosexuál nebo homosexuál, je nám to jedno. Není naše právo, ptát se,“ dodává zakladatelka mešity.

Na světě už „moderní“ mešity existují

Berlínská mešita není první svého druhu. Patří pod organizaci The Ibn Rushd-Goethe mosque, která je součástí stále se rozrůstajícího hnutí o tzv. inklusivní islám.

Podobné typy mešit existují po celém světě, většina však v soukromých prostorech. Paní Atesová tvrdí, že právě berlínská mešita je velkým krokem vpřed, protože je to první stálé
a označené místo, které je otevřeno pro všechny, nejedná se tedy pouze o uzavřenou, navzájem se znající společnost.

Jedna z prvních známých inkluzivních mešit byla v roce 2012 založena v Paříži Ludovicem-Mohamedem Zahedem, homosexuální imámem z Alžírska.

Inklusivní islám je velmi kontroverzní

Instituce pro svoji liberálnost „zvedá ze židle“ zejména ortodoxní muslimy. Zakladatelka obdržela několik výhružek, které požadují ukončení činnosti. Výhružky pochází především od extrémistů a v důsledku desinformací, které pravděpodobně plynou z tureckých zpravodajských služeb i z Atesové rodné země. Někteří si dokonce myslí, že to, co lidé v inkluzivní mešitě praktikují, nemůže být za islám považováno.

Liberalizace Islámu

Hlavní poslání inkluzivních mešit není pošlapání tradic, jak si někteří odpůrci myslí, ale tolerance a rovnoprávnost. Snaží se ukázat, že i tradice se mohou rozvíjet a nezatuchnout v dávných dobách bez toho, aby byly zničeny. Ukazuje rovnost mezi mužem a ženou – to, že žena nemusí v době modlitby sedět za mužem, ale vedle něj. Paní Atesová v tom všem vidí revoluci a prohloubení tolerance nejen mezi muslimy.

Autor: Nikola Baumrukrová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!