V Británii byl otráven bývalý ruský agent

V neděli v podvečer byl v britském městě Salisbury přiotráven bývalý ruský agent, který získal v zemi útočiště. Podle serveru BBC se má jednat o šestašedesátiletého Sergeje Skripala. Společně s ním má být v kritickém stavu také žena, s největší pravděpodobností jeho přítelkyně.
Sergej Skripal
Sergej Skripal
twitter/Youradio News

reklama

Rus Sergej Skripal byl najat britskou tajnou službou M16, které měl za tučnou odměnu v 90. letech poskytovat informace o ruských špionech v Evropě.  Ruské vojenské rozvědky ho ale odhalily a odsoudily v roce 2006 ke třinácti letům vězení. O čtyři roky později ho ale Moskva vyměnila ještě s dalšími třemi osobami za deset svých špionů zadržených v USA.

Skripal se ženou byli nalezeni v bezvědomí na lavičce v nákupním centru ve městě Salisbury. Požít měli neznámou látku, po které jsou oba dva ve velmi vážném stavu. „V neděli okolo 16:15 jsme obdrželi volání od občana, který se obával o zdraví jednoho páru,“ je uvedeno v hlášení witshirského policejního okrsku.

 

 

Hned v pondělí policisté uzavřeli několik míst v centru města a právě tam zasahují dekontaminační týmy v přetlakových oblecích. Pátrání po vinících je na samém začátku, byl vyhlášen stupeň „major incident“, který se používá při hromadných neštěstích či teroristickém útoku.

„Žádáme veřejnost o spolupráci při vyšetřování,“ vzkazuje veřejnosti britská policie. „Celou věc bereme velmi vážně, chceme však obyvatele Salisbury uklidnit, že v současnosti jim podle našich informací nehrozí další nebezpečí.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!