V Británii plánují do roku 2021 taxislužbu s automobily bez řidičů

Britský start-up Oxbotica v pondělí podepsal dohodu s taxi a kurýrní službou Addison Lee, na jejímž základě chtějí oba subjekty do roku 2021 v Londýně spustit taxislužbu se samořídicími vozy.
Samořídící auta
Samořídící auta
@oxbotica / Twitter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Společnosti plánují před spuštěním společně zmapovat více než 250 tisíc mil (402 tisíc kilometrů) veřejných komunikací, aby se umělá inteligence v taxících co nejlépe vyhýbala možným překážkám a bylo zabráněno jakýmkoliv problémům.

Již dříve oznámil jiný britský start-up Five AI své plány ohledně samořídicích automobilů. Společnost vyvinula osm Fordů Mondeo (každý údajně za zhruba 400 tisíc korun), které mají vyrazit do ulic a sbírat data o komunikacích a dopravě.

 

Britské start-upy svedou těžký boj s americkými giganty

Obě firmy se tak snaží se svými samořídicími automobily předběhnout na britském trhu projekty společností Google (Waymo) a Uber.

Zástupce start-upu Five AI uvedl, že Británie potřebuje být leaderem v samořiditelných automobilech a předběhnout USA a Čínu. „Je to nejdůležitější projekt, jaký jsem kdy viděl. Velká Británie je unikátně připravena na tuto výzvu. Evropský trh je obrovský – ročně utrácíme za auta 900 miliard dolarů (1,4 bilionu korun),“ uvedl výkonný ředitel Five AI Stan Boland.

Reklama
Reklama