V Británii plánují do roku 2021 taxislužbu s automobily bez řidičů

Britský start-up Oxbotica v pondělí podepsal dohodu s taxi a kurýrní službou Addison Lee, na jejímž základě chtějí oba subjekty do roku 2021 v Londýně spustit taxislužbu se samořídicími vozy.
Samořídící auta
Samořídící auta
@oxbotica / Twitter

reklama

Společnosti plánují před spuštěním společně zmapovat více než 250 tisíc mil (402 tisíc kilometrů) veřejných komunikací, aby se umělá inteligence v taxících co nejlépe vyhýbala možným překážkám a bylo zabráněno jakýmkoliv problémům.

Již dříve oznámil jiný britský start-up Five AI své plány ohledně samořídicích automobilů. Společnost vyvinula osm Fordů Mondeo (každý údajně za zhruba 400 tisíc korun), které mají vyrazit do ulic a sbírat data o komunikacích a dopravě.

 

Britské start-upy svedou těžký boj s americkými giganty

Obě firmy se tak snaží se svými samořídicími automobily předběhnout na britském trhu projekty společností Google (Waymo) a Uber.

Zástupce start-upu Five AI uvedl, že Británie potřebuje být leaderem v samořiditelných automobilech a předběhnout USA a Čínu. „Je to nejdůležitější projekt, jaký jsem kdy viděl. Velká Británie je unikátně připravena na tuto výzvu. Evropský trh je obrovský – ročně utrácíme za auta 900 miliard dolarů (1,4 bilionu korun),“ uvedl výkonný ředitel Five AI Stan Boland.

reklama

reklama