V britských školách bují extremismus. Učitelé bijí na poplach

Červnový teroristický útok v Londýně
Červnový teroristický útok v Londýně
AP

reklama

Britský list Daily Star přinesl znepokojivé informace ohledně nárůstu extremismu v britských školách. Učitelé každoročně nahlásí stovky případů týkajících se podezření na radikalizaci žáků, někdy i tři denně. Situace je podle nich alarmující.

Jen za poslední dva a půl roku nahlásili učitelé přes tisíc případů, které se týkaly radikalismu ve školních lavicích. Například v červnu, kdy teroristé v Londýně zabili osm lidí, bylo takových hlášení 76 – letos zatím suverénně nejvíce. Jen o měsíc dříve, kdy sebevražedný atentátník zavraždil před arénou v Manchesteru 22 lidí, bylo nahlášeno 63 případů.

Podle Sary Khanové z antiextremistické charity Inspire tyto výsledky vypovídají o tom, jak rostou obavy vyučujících ohledně zradikalizovaných žáků. „Pokud extremisté cílí na děti, je to forma zneužívání a úkolem učitelů je děti chránit. Není pochyb o tom, že sledujeme vzestup jak islámského, tak pravicového extremismu, včetně radikalizace dětí,“ uvedla pro Daily Star.

S Islámským extremismem se potýká také vzdělávací systém v Belgii:

V Belgii řeší problém s radikalizací malých dětí (ilustrační foto)

Nevěřící, prasata! Interní dokument odhalil problémy s radikálním islámem v belgické školce

Protiextremistický program Prevent, který zahrnuje také zvláštní linku a emailovou schránku, kam se mohou vyučující v případě podezření na extremismus obracet, zřídilo britské ministerstvo školství v březnu 2015. Do konce června 2017 nahlásili učitelé prostřednictvím telefonní linky 741 případů a dalších 439 oznámení přišlo emailem. Zatímco v roce 2015 šlo o 390 oznámení, o rok později to už bylo 517 a za prvních šest měsíců letošního roku 273.

Mluvčí ministerstva školství pro Daily Star uvedl, že nárůst oznámení nemusí nutně znamenat také nárůst extremismu na školách, protože učitelé mají povinnost hlásit cokoliv podezřelého. I tak se tím ale resort hodlá zabývat. „Tam, kde rostou obavy, budeme postupovat důkladněji a případně vhodně zakročíme,“ ujistil mluvčí.

reklama

reklama