V Brně si nájemníci budou moci mezi sebou elektronicky vyměnit městské byty

Brno spouští od října nový webový portál, díky kterému si budou moci nájemníci vyměňovat městské byty.  
Bytový dům
Bytový dům
pixabay.com

Oznámil to primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), v tiskové zprávě. Spolu s novým webem se spouští i nové podmínky. Například se změnila minimální cenová hladina. To může přinést lehké zdražení nájemcům novým, stávajících se to však nedotkne. Jednotná cena bude stanovena i v bytech sociálních a startovacích. Tam se také nově bude moct žádost podat elektronicky. Zájemci se ale musí přihlásit k trvalému bydlišti právě v Brně.

Web na výměnu bytů navazuje na předchozí elektronické projekty: internetové mapy bezbariérovosti, mapy spádovosti škol nebo používání elektronického zápisu do škol. Byty mohou nájemci vyměnit jen s písemným souhlasem pronajímatelů. Oba mohou být ve vlastnictví Brna anebo Brna a jiné obce. Uživatelé si vyplní nejdříve parametry stávajícího bytu, jako je lokalita, velikost, příslušenství, vybavení, výše nájemného a současně s tím požadavky na byt nový. Jakmile se nabídka a poptávka spáruje, aplikace poskytne nájemcům vzájemné kontakty.

Každá z městských částí bude mít stanovenou svou cenu za metr čtvereční. Momentálně se ceny pohybují mezi 60-100 Kč a nové ceny budou na rozhraní 70-90 Kč. I přes zvýšení nájemného, ale ceny nepřerostou ty tržní. Na trhu se pohybují okolo 120-210 Kč za metr čtvereční. Na snížení nájmů se mohou těšit lidé užívající startovací, sociální, seniorské nebo bezbariérové byty. Tam cena klesne na 57 Kč za metr čtvereční.

Změny budou i u nových nájemníků, kteří se budou muset přihlásit k trvalému pobytu v Brně. Brno tak získá peníze z rozpočtového určení daní. Dnes ve městě žijí desítky tisíc lidí bez trvalého pobytu. Žádost o byt budou moci lidé zasílat také elektronicky, což dosud nebylo možné a značně to ulehčí veřejné správě. Brno spravuje okolo 30 000 bytů, některé jsou pod správou magistrátu jiné přímo pod městskými částmi.  

Z utržených peněz by město rádo rekonstruovalo a stavělo nové byty, opravilo chodníky nebo postavit stadion.

reklama