V Bulharsku se utopila Češka, 11letá holčička se pohřešuje.

Bulharské pobřeží (ilustrační foto)
Bulharské pobřeží (ilustrační foto)
FTV Prima

reklama

V Bulharsku se ve středu večer utopila 61letá Češka. 11letá holčička, která s ní byla, se pohřešuje. Informoval o tom dnes místní server novinite.com. Televizi Nova to potvrdil český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch. Nám se podařilo spojit s paní Janou, která pomáhala ženu resuscitovat. Podle ní naprosto selhala záchranná služba.

Paní Jana je na dovolené v letovisku Slunečné pobřeží spolu s manželem a třemi dětmi. Právě byli na pokojovém balkóně v 15. patře hotelu, když uslyšeli volání o pomoc. „Najednou jsme slyšeli ‚help me‘. Viděli jsme, že se někdo topí,“ popisuje paní Jana s tím, že i s manželem a dětmi okamžitě vyrazili na pláž.

„Když jsme doběhli, tak už skútr táhnul tu ženu za sebou. Pomáhala jsem ji ještě kus povytáhnout. Pak začala okamžitě resuscitace. Žena se pak jednou i vyzvracela. Pak se pokračovalo dál.“

Okamžitě se prý volala záchranná služba, ta ale nepřijížděla. Do toho přišla další hrozivá zpráva. „Během toho, co oživovali tu paní, tam holčina začala křičet o pomoc. Nikdo jí tam nerozuměl, ona byla Češka, ale říkala, že má v moři ještě sestru.“ Do pátrání se proto znovu zapojily čluny. Druhou holčičku se ale bohužel nalézt nepodařilo.

Sanitka přijela pozdě, nemocnice byla katastrofální

Záchranka nakonec podle paní Jany dorazila až po druhém zavolání. „Já počítám, že to trvalo okolo půl hodiny, než záchranka přijela… Doktor šel po pláži, jakoby se nechumelilo… Čekala jsem, že začnou jako u nás, když přijede záchranka, okamžitě se běží, začne se resuscitace, například za pomocí elektrických šoků. To jsem tam vůbec neviděla, takže ženu za chvíli prohlásili za mrtvou.“ Paní Jana je přitom přesvědčená, že žena při včasnějším příjezdu záchranářů mohla žít.

Touto tragickou událostí ale šílený den ještě neskončil. O 13letou dívku, které se utopila sestra i žena, kterou obě dívky nazývaly tetou, se neměl kdo postarat. Ujala se jí tedy paní Jana, která po doktorovi chtěla, aby zmatené a vyděšené holčičce dal nějaké uklidňující prášky. Ten to však odmítl. Paní Jana tak vzala holčičku do nemocnice. Tam ji ale čekalo další nepříjemné prozření. Zařízení prý bylo naprosto katastrofální. „Lidi tam křičeli bolestí, krvaví lidé, absolutní nezájem (ze strany personálu), chovali se jako prasata. Za celou dobu, že by ji (dívence) ošetřili nebo něco dali, nic,“ líčí paní Jana.

S dívenkou nakonec jela na policii. To už mezitím její manžel kontaktoval českou ambasádu, která se prý okamžitě začala starat. Podle paní Jany působili zaměstnanci velvyslanectví naprosto profesionálně a celou situaci zvládli skvěle. Holčička nakonec skončila v krizovém centru, které je dle slov paní Jany velice dobře vybavené. V těchto chvílích by už měl být na místě také otec děvčátka.

„Já jsem čekala celou dobu, že delegátka z toho jejího hotelu za ní dorazí a poskytne jí nějakou pomoc. Upřímně, nebýt tam já s manželem, tak holčina skončila někde tady na pláži a vůbec nikdo by se jí tady neujal,“ podivuje se paní Jana.

Za neštěstím zřejmě stojí spodní proudy v moři

Proč k celé tragédii ale vůbec došlo? Paní Jana si myslí, že na vině jsou spodní proudy v Černém moři. „Co se tady říká, tak vypadá to, že dostaly spodní proud, přehoupla se přes ně ještě vlna a tím už je to táhlo. Bylo vidět, že jí to táhne od toho břehu pořád dál a dál… Když se koukáte z balkonu, tak je vidět, jak se tvoří ty proudy. Vidíte z dálky, jak se to začne točit. Je tady to moře asi hodně zrádné.“ V okolí pláží ale prý na žádné upozornění o tomto nebezpečí nenarazíte.

Tím, že se tragédie odehrála okolo půl sedmé večer, už na pláži nebyli plavčíci a ani příliš lidí. Sestřičce nezvěstné dívenky, která zřejmě jako jediná viděla, co se děje, a volala o pomoc, navíc dlouho nikdo nerozuměl.

Paní Jana evidentně odvedla skvělou práci. Tragickou událost ale ze své paměti jen tak nevymaže. Navíc s ní otřásly i okolnosti celého neštěstí. „My jsme Bulharsko měli strašně rádi, ale můžu říct narovinu, že už mě sem nikdo nedostane.“

Okolnosti tragédie i znepokojivé informace o přístupu lékařů a záchranářů budeme nadále sledovat. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!