V centru Melbourne najelo auto do chodců. Mezi zraněnými je i malé dítě

V centru Melbourne najelo auto do chodců
V centru Melbourne najelo auto do chodců
AP

reklama

Do davu lidí v centru australského města Melbourne najel dnes terénní vůz. Policie řidiče zatkla. Podle australských sdělovacích prostředků citovaných agenturou AP až 19 lidí utrpělo zranění, mezi zraněnými je i malé dítě, které utrpělo vážné poranění hlavy. Policie zatím neví, jaký byl motiv činu.

Vůz najel do lidí na rohu Elizabeth Street a Flinders Street krátce před pátou hodinou odpolední místního času (před sedmou ráno SEČ). Na místo přijely rychle sanitky a zdravotníci ošetřili několik lidí na místě. Mezi 12 osobami, které musely být hospitalizovány, je předškolní dítě, jež má zranění hlavy.

Podle svědka, s nímž hovořila televize CNN, vjelo auto do davu velmi rychle, možná až stokilometrovou rychlostí.

auto do davu velmi rychle, možná až stokilometrovou rychlostí.
Autor: AP auto do davu velmi rychle, možná až stokilometrovou rychlostí.

Podle policie šlo o úmyslný čin

Na prvních snímcích z místa je vidět několik lidí ležících na zemi poblíž bílého auta. Jedna svědkyně místní rozhlasové stanici 3AV řekla, že auto "kosilo lidi a ostatní se rozutekli". Policie požádala občany, aby k místu nechodili.

Přímo na místě byl zadržel nejen řidiče bílého SUV, ale také další muž, který s ním podle agentury AP byl přímo v autě. Policie uvedla, že jde o úmyslný čin. „Motivace jsou neznámé,“ řekl policejní velitel Russell Barrett s tím, že je ještě moc brzy na to, aby řekl, zda jde o terorismus.

Policie zároveň apelovala na občany, aby se momentálně vyhnuli „místu činu“. Flinders Street je totiž jedna z nejrušnějších pěších tříd v Melbourne, která vede mezi hlavním vlakovým nádražím a živým centrem města.

 

 

Předseda vlády i opozice chválili zachranné složky

Předseda vlády Malcolm Turnbull na twitteru uvedl, že všechny bezpečnostní složky spolupracují na prošetření celého šokujícího případu a jeho myšlenky jsou s obětmi.

Předseda australské opozice Bill Shorten také tweetoval o „šokujících scénách“ a chválil záchranné služby.

 

V lednu řidič zabil čtyři lidi a další desítky zranil

Nedaleko místa, kde se k neštěstí došlo, se přitom podobný incident odehrál už v lednu. Šestadvacetiletý řidič tehdy najel do davu lidí na Bourke Street. Zranil téměř tři destíky lidí a čtyři dokonce zabil. Mezi obětmi bylo i teprve desetileté dítě.

Jeho čin měl souviset s útokem nožem, který se ten den odehrál na jihovýchodě města. Policisté řidiče po útoku nožem pronásledovali ve svých vozech. Útočník před nimi chaoticky ujížděl městem a nakonec vjel na pěší zónu, kde začal srážet chodce. Přestože s terorismem tento čin neměl nijak souviset, byla ve městě zpřísněna bezpečnostní opatření na pěších zónách.

reklama

reklama