V České republice je jedno procento padělaných léků. Jedná se ale o falešné poplachy

V systému kontroly léků jsou chyby. Přestože se jedná o nezávadné léky, systém hlásí závadu. Kdyby lékárny tyto „padělky“ neměly vydávat pacientům, tak by se na spoustu z nich nedostalo. Od ledna má totiž platit směrnice, která uděluje lékárníkům za prodej těchto léků vysoké sankce. Kdyby k tomu došlo, tak se podle České lékárnické komory jedná o hazard. Ke spoustě pacientů by se totiž nedostaly potřebné léky. Jedná tak s ministerstvem o změně.
Chybný systém hlásí padělky
Chybný systém hlásí padělky
foto pixabay

reklama

Každý výrobce umístí na svůj lék unikátní 2D kód, který dává informaci do centrální evropské databáze léků. Při výdeji pak lékárny tyto kódy skenují a z databáze odepisují. „Bohužel se stále stává v řadě případů, že nám je hlášeno z té centrální databáze, že kód není nalezen nebo je tam nějaká chyba. Kód bychom správně podle evropské směrnice vydat neměli,“ uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Chyby jsou podle lékárnické komory na straně výrobců, kteří kód špatně nahrají do centrální databáze. Podle směrnice by se tyto léky měly vrátit výrobci, který by měl do dvou týdnů závadu vyřešit. To je ale podle ČLK nereálné. „Jedno procento léků denně bychom nesměli vydat. A to je dvacetkrát vyšší než doporučená evropská norma, která je 0,05 %. Do 14 dnů se výrobci dostane obrovské množství léků, které pacienti nedostanou. Proto chceme po ministerstvu, abychom mohli léky nadále vydávat a nebyli za to finančně postihováni. Navíc, v České republice jsme neviděli ani jedno jediné balení padělaného léku,“ řekl Lubomír Chudoba. Dodal, že není možné, aby byl systém od nového roku plně funkční. 

Nejen u nás, ale i v celé Evropské unii je obrovské množství závad v kódech. Většina států přistoupila k tomu, že mají takzvané přechodné období. Znamená to, že směrnici nemusí dodržovat a léky tak mohou vydávat. „Některé země už teď mluví o tom, že období prodlouží. My chceme pro Českou republiku také další prodloužení,“ dodal Lubomír Chudoba.

Ohledně chybného systému bude lékárnická komora jednat s ministerstvem již 23. října. Bude se snažit o povolení léky vydávat. Prezident lékárnické komory dodal, že „jestli chce jít někdo do hazardu, třeba pan ministr, že se spousta léků k pacientům nedostane, i přesto, že to nebudou padělky, tak je to jenom jeho rozhodnutí.“

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama