V Číně začal kontroverzní festival psího masa. Během 10 dnů padnou tisíce psů

Festival psího masa v Číně
Festival psího masa v Číně
Getty Images

reklama

V čínském městě Jü-lin i přes silné protesty ochránců zvířat začal ve středu tradiční festival psího masa. V minulém měsíci se objevily informace o tom, že místní vláda pouliční prodej psího masa zakázala. Městské úřady to však později vyvrátily s tím, že pojídání psů je místní silně zakořeněný zvyk.

Pro Evropana zcela nepochopitelná a leckdy i nechutná záležitost, pro místní prastarý zvyk. Festival psího masa v jihočínském městě Jü-lin každoročně budí velké kontroverze. Místní vláda dokonce kvůli silné kritice z řad médií a ochránců zvířat dala od 10denního festivalu ruce pryč. Netradiční oslavu letního slunovratu ale místním obyvatelům toleruje.

Odpůrcům festivalu, při kterém každoročně přijdou o život tisíce psů, letos svitla naděje. Podle listu Daily Mail totiž představitelé místní vlády pouličním prodejcům servírování a prodej psího masa zakázali. Minulý týden ale úřady pravděpodobně neodolaly tlaku veřejnosti a zákaz prodeje psího masa dementovaly. Ochránci zvířat tak dosáhli pouze jednoho kompromisu – dva mrtví psi na jeden stánek.

 

„I přes to, že neprošel zákaz na prodej psího masa, bude festival letos menší. Méně psů tak přijde o život kvůli tomuto krutému zvyku,“ chválila kompromisní dohodu pro agenturu AFP Irene Fengová z organizace Asijská zvířata.

Realita je ale poněkud jiná. Podle svědectví novinářů a místních aktivistů za práva zvířat se kvóta dvou zabitých psů na jeden stánek vůbec nedodržuje a festival svým rozsahem nezaostává za minulými ročníky. Z akce kromě pouličních prodejců těží také místní restaurace. „Zisky během festivalu jsou až devítinásobně vyšší. Ale nemějte obavy, vždy máme dostatek psů,“ uvedl pro Daily Mail majitel jedné z restaurací s tím, že psů plánuje prodat tak šest denně.

Každoročně se v Číně sní okolo 10 milionů psů

Ochráncům zvířat nejvíce vadí, že psi, kteří jsou do města naváženi, musí mnohdy urazit dlouhou, strastiplnou cestu namačkaní v malých klíckách. Ačkoliv to prodejci popírají, psi bývají podle aktivistů často brutálně zabíjeni přímo na pultech stánků, aby maso bylo co nejčerstvější. Mnoho psů prý navíc bývá nelegálně odcizeno.

Nutno podotknout, že celý festival se netýká pouze psího masa. Na přeplněném tržišti se dají pořídit i běžnější pokrmy, například hovězí jazyk, vepřové koleno, ryby, zelenina nebo ovoce, včetně hojně vyhledávaného liči. Na přední stánky světových médií se ale město Jü-lin pravidelně dostává právě kvůli konzumaci psů.

Podle odhadů je v Číně, kde konzumace psů není nelegální, kvůli masu každoročně zabito okolo neuvěřitelných 10 milionů psů. Zvířata, která lidé v jiných částech světa chovají především jako domácí mazlíčky, vidí rádi na talířích také v dalších asijských státech, například ve Vietnamu či v Jižní Koreji.

reklama

reklama