V Číně zakázali film s Medvídkem Pú. Podobá se prezidentovi

Nový film s Medvídkem Pú z produkce Hollywoodských studii se bude hrát po celém světě kromě Číny. Čínské úřady distribuci filmu v zemi nepovolily. Žádný oficiální důvod sice nesdělily, ale lidé mají jasno. Zavalitý medvídek se totiž stal nejednou inspirací pro karikaturu čínského prezidenta.
8.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY:  V ČÍNĚ ZAKÁZALI FILM S MEDVÍDKEM PÚ – PODOBÁ SE PREZIDENTOVI
8.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: V ČÍNĚ ZAKÁZALI FILM S MEDVÍDKEM PÚ – PODOBÁ SE PREZIDENTOVI

reklama

Kdo by ho neznal. Zavalitý medvídek je jednou z nejpopulárnějších pohádkových postaviček na světě. Ovšem v Číně už má nějakou dobu utrum. A to poté co v něm karikaturisté našli dost fascinující podobu s čínským prezidentem.

Jako první se před lety objevilo tohle přirovnání  u Si Ťin-pchinga a Baracka Obamy jako Medvídek Pú a tygřík. A brzy následovala další. Například potřesení rukou s Ijáčkem, stejně jako čínský prezident s japonským premiérem. Čínská cenzura ihned podobné fotky zablokovala a bedlivě dává pozor, aby se už nic co dobráckého medvídka připomíná, do země nedostalo.

Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching varuje před jakýmkoli pokusem o rozdělení Číny

„Nemyslím si, že tím prokazuji prezidentovi zrovna dobrou službu. Každá cenzura dnes vyvolává spíš negativní reakce a nevraživost vůči čínskému vedení. Vlastně si tak sami hloupě vyrábějí své nepřátele,“ myslí si politolog Čang Li-Fan.

Poslední zákaz se teď dotkl nového filmu, který vypráví příběh dospělého Kryštůvka Robina, kde samozřejmě Pú a jeho přátelé nemůžou chybět.

„Nemyslím si, že by prezident byl tak háklivý. Pú je populární postavička a film by tu měl velký úspěch. Je to škoda, že se tu film nebude promítat,“ říká video editor Cchao Po-Sun.

A tak zatím co si Číňané teď doma můžou koupit novou knihu Si Ťin-pchingových memoárů, na film s Medvídkem Pú si budou muset odskočit někam za hranice.

reklama

reklama