V Číně zavřeli tři mešity. Muslimové v nich měli provádět nezákonnou náboženskou výchovu

Čínské úřady zavřely v provincii Jün-nan tři mešity z důvodu provádění „nezákonné náboženské výchovy“. Zátahu se o minulém víkendu účastnilo přes sto policistů a podle některých zdrojů měli zatknout 40 až 50 lidí. To zatím čínské úřady nepotvrdily, napsal internetový deník Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@ahmed_masood12 / Twitter

reklama

Řada tamních muslimů se pokusila policii v uzavření mešit zabránit. Zátahy ve vesnicích Chuej-chuej-teng, San-ťia an a Ma-mi-čchang byly koordinovány Komisí pro etnické a náboženské záležitosti okresu Wej-šan s cílem „chránit harmonii a stabilitu v náboženské oblasti“.

Ilegálně založené mešity

„Mešity byly založeny nezákonně a prováděly nezákonné náboženské vzdělávání v rozporu s čínským nařízením o náboženských záležitostech,“ uvádí se ve vyjádření úřadů. Rozhodnutí k zátahu na tři mešity přišlo poté, co vládní programy k tomu účelu zaměřené nedokázaly omezit ilegální náboženské aktivity.

Dominik Tarczyński

Mešita v Polsku? Nejdřív ať nám u nich Saudové povolí katedrálu, uvedl polský politik

Zdroj z Jün-nanu uvedl pro BuzzFeed News, že mešity se snažily zaregistrovat u úřadů po více než desetiletí, ale jejich žádosti byly opakovaně odmítány.

Komunistická strana upřednostňuje ateismus

Zátah přichází podle Dailymailu po letech, kdy byly náboženské skupiny z velké míry tolerovány. V poslední době se však svoboda vyznání v Číně má omezovat v souvislosti se snahou vládnoucí komunistické strany o „sinizaci“ náboženství – upřednostňováním oddanosti k ateistické straně.

Islámské půlměsíce a kopule jsou údajně sundávány z mešit, křesťanské kostely jsou zavírány a bible zabavovány, tibetské děti jsou z budhistických klášterů přesunovány do škol. Po náboženských institucích je vyžadováno, aby před nimi byly čínská národní vlajka.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!