V ČR se poprvé uskuteční evropský šampionát koní Appaloosa

2. 10. 2017 ZPRÁVY: V ČR SE POJEDE PRVNÍ ME KONÍ APPALOOSA
2. 10. 2017 ZPRÁVY: V ČR SE POJEDE PRVNÍ ME KONÍ APPALOOSA

reklama

V plném proudu jsou přípravy na historicky první mistrovství Evropy koní plemene Appaloosa u nás. Koně, kteří vynikají inteligencí, používali dříve ke své práci mimo jiné i američtí kovbojové a právě z Ameriky pocházejí také disciplíny, ve kterých má naše země hned několik evropských šampionů

Trail, kavalety, cow horse – pojmy a disciplíny, které běžnému smrtelníkovi nic neřeknou. Po krátké instruktáži ale musí i laik žasnout, co vše tito koně a jezdci umí. Například při disciplíně zvané pleasure nebo trail se zdá, jako by kůň bez jakýchkoliv pokynů reagoval jen na jezdcovy myšlenky. Ve skutečnosti poslouchá téměř mikroskopické pokyny nohou. Důvod je jednoduchý. Původní kovbojové potřebovali mít při práci volné ruce.

„Když chci po koni, aby couval, tak prvně tlačím lehce lýtkem a potom přidávám ostruhu,“ vysvětluje jezdkyně Klára Veškrnová. Osminásobná mistryně Evropy patří k našim nejlepším jezdcům. Nic ale není zadarmo a se svojí kobylkou proto musí tvrdě trénovat i pětkrát týdně.

ČR se může pochlubit špičkovými jezdci

Naše země se přitom může pochlubit hned několika špičkovými jezdci. Na první Mistrovství Evropy Appaloosa u nás se těší také šestnáctinásobná evropská šampionka Alžběta Kroumanová: „Určitě je třeba dát si pozor, aby kůň byl dobře vychovaný, musí být dobře natrénovaný a dělat vše, co má… Předpokládáme, doufáme a věříme, že se bude dařit i v letošním roce.“

Na chystaných závodech ale nebudou k vidění pouze pomalé technické disciplíny. Na své si přijdou všichni milovníci koní. „Potom jsou disciplíny rychlostní kolem barelů, kolem tyčí a tak dále, takže tam si myslím, že je to i zajímavé pro diváky,“ láká návštěvníky viceprezident organizace Appaloosa Horse Club Tomáš Zajac.

Mistrovství Evropy začíná ve Zduchovicích na Příbramsku už 11. října.

reklama

reklama