V Egyptě objevili přes čtyři tisíce let starou hrobku. Nápisy i malby jsou jako nové

Archeologové v Egyptě odhalili pronikavou 4 300 let starou hrobku patřící tamní Páté dynastii. Hrobka ve tvaru písmena L patřila bohatému šlechtici známému jako Khuwy. I díky speciální zelené pryskyřici jsou malby na zdech takřka neporušeny. Informoval o tom server Sky news.

Nejnověji otevřená nekropole, podle všeho patřící vyššímu úředníkovi egyptské Páté dynastie, byla objevena minulý měsíc asi dvaatřicet kilometrů jižně od hlavního egyptského města - Káhiry.

Je postavena z bílých vápencových cihel a obsahuje mnoho živě barevných reliéfů a velmi dobře zachovaných nápisů, které si díky speciální zelené pryskyřici uchovaly pigment přes 4 300 let.

Malované reliéfy zobrazují majitele hrobky

„Khuwyho hrobka ve tvaru písmene L začíná malým koridorem, směřujícím dolů do předsíně (předsálí) a odtud se táhne větší komnata s malovanými reliéfy, zobrazujícími majitele hrobky sedícího u stolu,“ uvedl v prohlášení vedoucí výkopového týmu Mohamed Megahed.

Severní stěna hrobky podle badatelů naznačuje, že její design byl inspirován architektonickým plánem královských pyramid Páté dynastie. Týmu se podařilo odhalit z tohoto období již více hrobek. Nedávno například archeologové našli žulový sloup s nápisem věnovaným královně Setibor, ženě osmého a předposledního krále této dynastie.

Tagy: