V Ekvádoru vědci objevili nové druhy kolibříků

V Ekvádoru se to vzácným ptactvem doslova hemží. Tým ornitologů tam identifikoval nový druh kolibříka. Má netradiční název a pořádně dlouhý zobák. Informace přinesl server BBC.
Kolibřík
Kolibřík
Twitter/Champagne Day ARG

reklama

Kolibřík dostal jméno Oreotrochilus cyanolaemus. Typický je svým modře zbarveným krkem a opravdu hlubokým hrdlem, které včetně zobáku měří přibližně 11 centimetrů.

Ekvádor, země na severozápadě Jižní Ameriky, je co do zvířat a rostlin velmi rozmanitý. Domov tam našlo 132 druhů kolibříků. Ornitologové uvádí, že nově objevených kolibříků je na světě pouhých několik stovek a hrozí, že brzy může dojít k vyhynutí těchto ptáků.

Výzkumný tým vedený Franciscem Sornozou, se skládal z odborníků z Ekvádoru, Venezuely, Dánska a Švédska. Podle Francisca to byl právě jihozápad Ekvádoru, kde poprvé kolibříka s typickým modrým krkem zahlédli.  Jak uvedl pro Angence France Press, tato oblast země je velmi špatně prozkoumána a tak zjistit přesný počet tohoto vzácného druhu není prakticky možné.

O tom, že kolibříkovi hrozí vyhynutí, svědčí i fakt, že jeho lokalita mezi provinciemi Loja a El Oro nedaleko Tichého oceánu je ohrožena těžbou.

Sornoza, který kolibříky studuje už více než 30 let uvedl, že nově objevený krasavec má zobák mírně zakřivený přesně tak, aby se dostal ke květům rostliny Chuquiragua, která je známá také pod názvy „květ And“, nebo „květ pravé lásky“.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Dolary nad zdraví kojenců. USA vyhrožovaly na summitu WHO Ekvádoru kvůli podpoře mateřského mléka

Kolibřík Oreotrochilus cyanolaemus může spotřebovat až dvojnásobek své váhy a zpomalit svůj srdeční tep v chladných nocích, aby přežil nepříznivé klimatické podmínky.

reklama

reklama