V Evropě je přes 34 tisíc nakažených spalničkami. Na Ukrajině je epidemie. V ČR nejvíc zasažená Praha

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že v prvních dvou měsících tohoto roku bylo evidováno přes 34 tisíc lidí nakažených spalničkami. Podle WHO došlo v prvních dvou měsících k prudkému nárůstu nakažených touto nemocí, uvedl server Deutsche Welle. V České republice se do poloviny března nakazily necelé tři stovky lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Případy nakažení spalničkami zaznamenané ve dvaačtyřiceti evropských zemích vedly ke třinácti úmrtím. Počet nakažených je podle WHO ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř třikrát vyšší.

Je třeba včasná a komplexní reakce

Vzhledem k současnému šíření spalniček v mnoha částech celého světa WHO naléhavě vyzvala evropské úřady, aby zajistily očkování nejvíce zranitelných osob. „Pakliže reakce na vypuknutí nákazy nebude včasná a komplexní, virus si najde cestu k dalším zranitelným osobám a může se rozšířit do dalších zemí v regionu i mimo něj,“ uvedla WHO ve svém vyjádření.

Nejvíce zasaženou oblastí Evropy je Ukrajina, která v daném období evidovala přes 25 tisíc nakažených a trpí tak epidemií spalniček. Vysoká míra infekce je hlášena také z Rumunska a Albánie.

Kromě Evropy se spalničky šíří i v dalších částech světa, například ve Spojených státech amerických, na Filipínách nebo v Thajsku. Podle výzkumníků se nemoc částečně šíří i kvůli tomu, že v některých oblastech je řada lidí neproočkována.

V Česku řádí spalničky! Proč někteří rodiče očkování odmítají?

Názory bez cenzury: V Česku řádí spalničky! Proč někteří rodiče očkování odmítají?

V ČR nejvíce zasažena Praha

V České republice bylo podle Státního zdravotního ústavu od počátku roku do 17. března hlášeno 298 případů nakažení spalničkami. Výskyt byl zaznamenán ve třinácti tuzemských krajích. Nejvíce nakažených bylo evidováno v Praze (97 osob), dále v Moravskoslezském kraji (48 osob), v Pardubickém (47 osob) a v Královehradeckém kraji (38 osob). Ani jeden nakažený člověk nebyl hlášen v Karlovarském kraji. Po jednom nakaženém evidovaly kraje Liberecký a Vysočina.

Podle úřadů a zdravotnických expertů má vliv na růst počtu nakažených pokles počtu očkovaných dětí, který má být spojený s údajnými dezinformacemi – například že vakcína proti spalničkám může způsobovat autismus.

Spalničky jsou vysoce nakažlivá nemoc, která nejčastěji postihuje děti. Projevují se horečkou, která může dosahovat až 40°C, kašlem, rýmou nebo zánětem spojivek. Charakteristická je skvrnitá, červená vyrážka, která se obvykle objevuje za ušima, odkud se šíří po celém těle, přičemž po několika dnech mizí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!