V Evropě se objevil nový druh klíšťat. Mohou být až pětkrát větší a přenášejí smrtelná onemocnění

Přenáší některé infekční nemoci včetně dvou druhů krvácivých horeček. Může dorůst do velikosti až dva a půl centimetru a má pruhované nohy. Řeč je o klíštěti Hyalomma marginatum, které se začalo šířit Evropou.
Klíště Hyalomma marginatum
Klíště Hyalomma marginatum
ECDC

reklama

Nový druh klíšťat se už objevil ve většině okolních států. Například v Německu hlásí desítky případů.

„V letech 2015, 2016 a 2017 se tato klíšťata v Německu občas objevila. Ovšem v loňském roce již bylo zaregistrováno 70 nálezů. Kromě toho se objevila také ve Švédsku, v Rakousku, na Slovensku a v Lotyšsku,“ uvedl pro server týdeníku Focus Gerhard Dobler z Mikrobiologického ústavu bundeswehru v Mnichově.

Je pravděpodobné, že se tato klíšťata do střední Evropy dostávají přichycená na stěhovavých ptácích. Přenášejí nakažlivá onemocnění lidí, která se vyskytují v některých zemích v Africe, Asii i východní Evropě. Nejčastěji jde o krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Zatímco zvířatům toto onemocnění nezpůsobuje žádné velké zdravotní problémy, u lidí může zapříčinit dokonce až smrt, přinejmenším ale vážné zdravotní komplikace a dlouhou dobu rekonvalescence. Dobrou zprávou ale je, že v Česku zatím nejsou.

"V České republice doposud neexistuje záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. Navíc díky nízkým zimním teplotám a absenci preferovaných míst výskytu je usídlení tohoto druhu v současnosti považováno za nepravděpodobné. Na druhou stranu, vzhledem k opakovaným suchým teplým létům, mírným zimám a opakovaným náhodným výskytům těchto klíšťat v Německu, je třeba situaci sledovat a monitorovat, zda se nevytvořila jejich stabilní populace," uvádí Státní zdravotní ústav na svých webových stránkách.

Před vysokou aktivitou klíšťat teď varují nejen Němečtí vědci, ale i čeští odborníci. Tento týden je předpokládaná aktivita klíšťat na stupni 9, tj. nejvyšší. Lidé by proto měli být obezřetní a při cestách do lesa používat repelenty. Vhodné je se také nechat naočkovat.

„Nedávno bylo několik dnů po sobě velké horko s teplotami kolem 30 stupňů a tato klíšťata se náhle vyskytla v různých regionech Německa,“ uvedl Dobler. To bylo například v Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku. „Víme, že nebyla importovaná, nebyla by v takovém stadiu vyspělosti, jako jsme je zaznamenali,“ vysvětlil. "Pokud bude pokračovat horké a suché počasí, které toto klíště preferuje, hrozí jeho množení.“

Vzhledem k měnícímu se klimatu se klíšťata rozšiřují i do vyšších nadmořských výšek. Dnes není problém na tuto havěť narazit i v nadmořských výškách nad 800 metrů.

„Musíme počítat, že se v Německu bude zvyšovat počet afrických klíšťat, která se zde usadí kvůli změnám klimatu,“ varovala parazitoložka Ute Mackenstedtová z University v Hohenheimu.

Velmi nebezpečná jsou i obyčejná klíšťata. Jsou-li infikována, hrozí nakažení lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Jen loni se tímto zákeřným onemocněním nakazilo přes 700 lidí, což je dvojnásobný nárůst za poslední tři roky.

Adam Novotný

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!