V Göteborgu a dalších švédských městech zapálily gangy až stovku aut, akce byly zřejmě organizované

Zřejmě organizované skupiny mladých lidí, s velkou pravděpodobností gangy, zapálily během výtržností ve švédském Göteborgu a několika okolních městech až stovku automobilů. Několik vozů bylo v pondělí v noci zapáleno i ve Stockholmu. Podle švédského premiéra Stefana Lofvena, citovaného agenturou Reuters, zatím policie neví, co pondělní násilnosti eskalovalo.
Následky nepokojů ve švédském Göteburgu
Následky nepokojů ve švédském Göteburgu
AP

reklama

Švédsko zaznamenává nárůst násilí v oblastech s vysokou nezaměstnaností a s dalšími sociálními problémy. Pondělní nepokoje jsou charakterem podobné těm, které se v roce 2013 odehrály v hlavním městě Švédska Stockholmu. Zatím není jasné, co pondělní řádění v Göteborgu vyvolalo.

Policie uvedla, že až sto automobilů se stalo cílem vandalství a bylo zapáleno, nebo jinak zničeno ve druhém největším švédském městě Göteborgu a v přilehlých oblastech, jakými jsou Trollhattan nebo Falkenberg. Ačkoliv policie nesdělila, co podle ní mohlo násilí vyvolat, potvrdila, že do výtržností byly zapojeny gangy mladých lidí. Několik aut bylo v noci zapáleno i ve Stockholmu.

Vysoce organizované, skoro jako vojenská operace

„Domníváme se že až sto automobilů bylo zničeno nebo spáleno,“ uvedla policejní mluvčí Ulla Brehmová. „Byli organizováni a připraveni.“

„Vypadá to velmi organizovaně, skoro jako vojenská operace,“ sdělil premiér Stefan Lofven v rozhovoru pro tamní stanici. Neřekl však, kdo mohl za organizací stát. „Společnost bude na takovýto typ událostí vždy reagovat silně,“ dodal.

ilustrační foto

Tragický omyl: Švédští policisté zastřelili postiženého mladíka, který držel plastovou imitaci zbraně

Rostoucí obavy veřejnosti spojené s násilím gangů a další kriminalitou budou zřejmě ústředním tématem nadcházejících švédských voleb, jež se uskuteční příští měsíc.

Podobně jako nárůst násilí budou voliči v nadcházejících volbách brát v úvahu obavy spojené s narušením sociálního systému, poklesem školních výsledků a s efekty prudké migrace. Jen v roce 2015 žádalo o azyl ve Švédsku asi 160 tisíc lidí.

reklama

reklama