V Grónsku nalezli obří kráter po nárazu meteoritu. Měří 31 kilometrů a je kilometr hluboko pod ledem

Vědci jsou přesvědčeni, že kráter, který se nachází téměř kilometr hluboko pod ledovou pokrývkou, způsobil náraz asi kilometrového meteoritu.
K původu kráteru dospěli na základě posbíraných vzorků z letních měsíců roku 2016 a 2017, kdy danou oblast mapovali z hlediska tektoniky. Na mapování a výzkumu oblasti se podíleli i němečtí vědci z Wegenerova institutu a američtí vědci z Kansaské univerzity.
This fascinating discovery of an #impact #crater beneath the #Greenland ice sheet (https://t.co/OvrUqKmezz) reminds me one of my favourite glaciers on #Mars, affectionately known as the 'hourglass' glacier. Ice flowed from the crater on the right to the larger one on the left.. pic.twitter.com/nRIzBxeKvQ
— Frances Butcher (@fegbutcher) 15. listopadu 2018
„Kráter je výjimečně dobře zachovalý, což je překvapující, protože led je neuvěřitelně účinný erozní prostředek, který rychle odstraní stopy po dopadu,“ uvedl profesor Kurt H. Kjaer z GeoGenetického centra Přírodovědeckého muzea v Dánsku.
Vědci zatím neurčili stáří kráteru, ale předpokládají, že není starý více než 3 miliony let. Odhady zatím vypovídají o stáří 12 tisíc let - ke konci doby ledové.