V Hongkongu vládne chaos. Zavírají se školy a univerzity. Čínští studenti prchají domů do Číny

Hongkongské úřady dnes z bezpečnostních důvodů varovaly rodiče před posíláním dětí do školy. Ve čtvrtek budou univerzity uzavřeny.
hongkongští maskovaní studenti
hongkongští maskovaní studenti
foto youtube Yahoo

reklama

„Některé hlavní dopravní trasy byly dnes vážně narušeny,“ uvádí se v prohlášení na webových stránkách hongkongské vlády. Agentura Reuters přináší zprávy o tom, že nová fáze krize donutila školy a nákupní centra zavřít své prostory. Stejně tak došlo k uzavření velkých částí hlavní železniční sítě a policie dnes varovala, že se město nachází „na pokraji úplného kolapsu“.

Kancelář čínské vlády v Hongkongu uvedla, že celé území „vklouzává do propasti terorismu“. Na tiskové konferenci policejní důstojník mimo jiné uvedl, že „některé univerzitní kampusy jsou zneužívány na výrobu benzínových bomb a jako útočištěm vzbouřenců a zločinců“. Počet zatčených se měl zvýšit již na čtyři tisíce.

Kolem tisícovky demonstrantů dnes během poledne zablokovalo vozovky v centru městské obchodní čtvrti. Demonstranti v maskách a úřednickém oblečení pochodovali ulicemi a házeli kolem sebe vším, co měli po ruce. Podle agentury AP řada stanic metra a železničních stanic byla ráno uzavřena, neboť protestující zablokovali dveře vlaků a vandalizovali vlakové soupravy.

Agentura označila demonstranty za studenty středních a vysokých škol, zároveň mluví o tom, že jsou ozbrojení Molotovovými koktejly a někteří z nich mají luky a šípy. Jeden ze studentů řekl reportérovi: „Máme obavu, že policie zaútočí na naše příbytky a školu, proto se musíme bránit.“

Celá situace vedla k tomu, že Hongkongský úřad pro vzdělávání vydal prohlášení, že všechny školy budou ve čtvrtek zavřeny. Některé univerzity uvedly, že pro zbývající týdny v zimním semestru zavedou online výuku a další specifické metody hodnocení.

Mimo jiné z hongkongských univerzit začali prchat studenti z pevninské Číny. Čína jim nabízí jednak možnost dopravy a také na týden zdarma ubytování v městě Shenzhen. Čínští studenti však měli problém se přes barikády a překážky dostat do Číny a požádali o pomoc hongkongskou policii. Jeden z hongkongských serverů situaci komentuje: „Policista, když viděl přicházet čínské studenty, povídá kolegovi: ´koukni, švábi přicházejí, švábi přicházejí´.“ To do jisté míry ilustruje představu, jak se věci zde mají.

Agentura CNA cituje deník People's Daily, který uvádí, že komunistická strana Číny měla již varovat, že pokud protesty neskončí, mohou být volby do místních zastupitelstev, které se mají konat 24. listopadu, zrušeny.

reklama

reklama