V Indii staví největší kriketový a vůbec jeden z největších stadionů na světě pro 110 tisíc lidí

V Indii staví největší kriketový stadion na světě, který má mít kapacitu pro 110 tisíc diváků. Pro srovnání - známý barcelonský fotbalový stadion Camp Nou pojme zhruba 99 tisíc diváků. První otvírací mezinárodní utkání by se na něm mělo uskutečnit v příštím roce. Informovala o tom agentura AFP.
V Indii budovaný obří kriketový stadion
V Indii budovaný obří kriketový stadion
@mpparimal/Twitter

reklama

Náklady na nový stadion v indickém městě Motera nedaleko Ahmadábádu mají dosahovat okolo sta milionu dolarů (v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun). Nový sportovní svatostánek pak pojme více fanoušků než australské kriketové hřiště ve městě Melbourne, které má kapacitu okolo sto tisíc fanoušků.

 

Největší kriketový stadion na světě

Podle dostupných zpráv by mělo být otvíracím zápasem stadionu Sardar Patel mezinárodní exhibiční utkání mezi asijským týmem Asia XI a týmem světa World XI. Na stadionu bude více než sedmdesát soukromých firemních boxů, čtyři šatny, klubovna a bazén s olympijskými rozměry. Stavba stadionu začala před téměř třemi lety, v lednu 2017.

Nový stánek co do kapacity diváků předběhne v současnosti největší indický station Eden Gardens v Kalkatě, jehož počet diváků po významné přestavbě byl snížen ze sto tisíc na šestašedesát tisíc lidí. V Indii je více než dvanáct kriketových stationů, na nichž je možné pořádat mezinárodní zápasy.

Názory bez cenzury: Bezpečnost na fotbalových stadionech

Názory bez cenzury: Bezpečnost na fotbalových stadionech

Největší stadion na světě je v Severní Koreji

Pro srovnání největším stadionem co do kapacity je podle serveru Business Insider severokorejský fotbalový stadion 1. máje Rungrado v Pchjongjangu, který pojme zhruba 114 tisíc diváků (některé jiné zdroje hovoří až o 150 tisících diváků).

Druhým největším stadionem je Michiganský stadion přezdívaný „The Big House“ (Velký dům), kde se hraje americký fotbal a jehož kapacita je kolem 107 tisíc diváků a třetím největším je Beaver Stadium v americké Pensylvánii, který pojme okolo 106 tisíc diváků.

Co španělský Camp Nou a nedostižný český Strahov?

Pro představu - známý barcelonský stadion Camp Nou má kapacitu kolem 99 tisíc diváků. Sportovní stánek s vůbec největší kapacitou na světě je pak Strahovský stadion v Praze, jehož kapacita má činit až 250 tisíc míst, z toho 56 tisíc k sezení. Plocha stadionu pak odpovídá velikosti asi devíti fotbalových hřišť. Ten však v současné době slouží výhradně k tréninkovým účelům.

reklama

reklama