V Indonésii našli nejstarší dochovanou kresbu zvířete. Je asi 40 tisíc let stará

Vědci objevili dosud nejstarší známou jeskynní malbu zvířete: červenou siluetu divokého zvířete, podobného býku. Kresba nalezená v jeskyni na indonéském ostrově Borneo je stará minimálně 40 tisíc let, uvedla agentura DPA.

Vzdálené vápencové jeskyně v hloubi džungle ostrova Borneo jsou známé díky svým prehistorickým kresbám již od 90. let minulého století. Nově objevená červená býčí silueta je široká jeden a půl metru a je o něco starší než podobné nákresy zvířat v jeskyních ve Francii a Španělsku. Stáří kreseb ve francouzské jeskyni Chauvet vědci odhadují na 33,5 až 37 tisíc let, kresba v jeskyni na Borneu je stará minimálně 40 tisíc let.

Nejstarší rytiny mají 73 tisíc let

Vůbec nejstarší jeskynní rytiny, datované do doby před asi 73 tisíci let, byly nalezeny v Africe. Zobrazovaly například abstraktní vzory ve tvaru křížů. První jeskynní kresby zobrazující lidské postavy - například při tanci nebo při lovu - začali naši předkové malovat zhruba před 14 tisíci lety.

Význam červeného býka zatím pro vědce zůstává záhadou. Mají však za to, že pro autory kresby nebyl jenom potravou, nýbrž představoval něco speciálního.

Tagy: