V italské galerii našli 23 let ztracený obraz Gustava Klimta. Byl schovaný ve zdi galerie

V galerii moderního umění v italské Piacenze našli po téměř třiadvaceti letech obraz malíře Gustava Klimta, o kterém se myslelo, že byl někým ukraden. Obraz byl nalezen skrytý ve zdi galerie, kde byl před svým zmizením vystaven. O šťastném objevu informoval deník The Guardian.
Portrét dámy od Gustava Klimta
Portrét dámy od Gustava Klimta
@Passeur_dArts/Twitter

reklama

Italská policie vyšetřuje netradiční případ objevení ztraceného obrazu známého rakouského malíře Gustava Klimta, Portrét dámy (Portrait of a Lady). Ten byl od svého tajemného zmizení v roce 1997 jedním z nejhledanějších uměleckých děl.

Obraz byl schován ve zdi z venku galerie

Zahradník, který tento týden upravoval břečťan na vnější zdi galerie moderního umění Ricci Oddi v severoitalské Piacenze, objevil zvenku kovový panel, po jehož otevření odhalil dutinu s obrazem ukrytým v tašce.

Ačkoliv galerie se zatím pozdržela oficiálního prohlášení do doby, než nebude potvrzena autenticita obrazu, podle zdroje citovaného tamními novinami Piacenza Sera počáteční odborný posudek naznačil, že obraz bude skutečně dílem rakouského malíře Gustava Klimta z roku 1917. Podle ředitele galerie Massima Ferrariho jsou „známky a vosk za obrazem originální“.

Papež František v bazilice svatého Petra a Pavla ve Vatikánu

VIDEO: Kontroverzní domorodé sošky umístěné v kostele blízko Vatikánu skončily v Tibeře. Synoda o Amazonii vyvolává mezi křesťany emoce

Galerie byla před 22 lety kompletně prohledána

Člen rady města Piacenza zodpovědné za kulturu, Jonathan Papamerenghi, nevyloučil možnost, že obraz umístili do zdi zloději, kteří ho chtěli vrátit. „Je to velmi zvláštní, protože okamžitě po krádeži byl každý centimetr galerie a zahrady detailně zkontrolován,“ uvedl. „Nejpodivnější je, že obraz je v excelentním stavu. Nezdá se, že by byl 22 let zavřen pod poklopem.“

Krádež obrazu Portrét dámy byla zjištěna ráno 22. února 1997, přičemž policie se domnívala, že obraz byl sebrán o tři dny později. Vyšetřovatelé měli tehdy podezření na „inside job“ (práci někoho zevnitř galerie). Policie se tehdy domnívala, že zloději použili rybářskou strunu k sejmutí obrazu ze zdi a vytáhnutí ho otevřeným světlíkem ven na střechu, kde byl také rám obrazu ponechán.

Jen loni v Itálii zmizelo přes 8 tisíc děl a artefaktů

„Pokud by se potvrdila autenticita obrazu, byl by to senzační objev a byli bychom připraveni ho znovu v galerii vystavit už začátkem ledna,“ uvedl Papamerenghi. „Mluvíme o nejhledanějším obrazu na světě po Caravaggiově Narození Krista se svatým Františkem a svatým Vavřincem.“

Podle nejnovějších informací vydaných italskou policí jenom v minulém roce zmizelo v Itálii 8405 položek, mezi nimi i archeologických artefaktů, starých zbraní a středověkých textů. Řada soch a obrazů pak byla ukradena z kostelů, které nemají žádné bezpečnostní systémy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!