V italském Janově bude stát nový most už příští rok. Architekt Renzo Piano ho navrhne zdarma

Italský Janov po smutné události, kdy se v polovině srpna zřítil most Ponte Morandi, začíná plánovat jeho náhradu. Návrh mostu vytvořil janovský rodák, architekt Renzo Piano. A s ničím se nehodlá otálet. Most by měl stát už v listopadu příštího roku. Uvedl to guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti.
Co způsobilo zhroucení části dálničního mostu v Janově?
Co způsobilo zhroucení části dálničního mostu v Janově?
profimedia.com

reklama

Až do konce září potrvá odstranění zbytků konstrukce starého mostu. Jeho pád poničil i budovy v oblasti pod ním. Přibližně 600 lidí tak zůstalo bez domova. Budovat se tak bude nejen nový most.

„Chceme změnit tragédii ve velkou příležitost pro Janov, nakonec budeme mít město ještě hezčí než dřív," uvedl k chystaným pracem starosta severoitalského přístavu Marco Bucci.

Nový most má podle italského listu La Stampa podobu lodi. Konstrukci z oceli by měla zdobit světla, která budou brát energii z vlastních solárních panelů. Podle architekta nového mostu by stavba neměla plnit roli památníku obětí starého mostu.

Nehoda v italské Boloni

VIDEO: Děsivá dopravní nehoda v Itálii. Po explozi cisterny jsou dva mrtví a desítky zraněných

Architekt: Nový most musí vydržet tisíc let

Přesto se s připomínkou obětí počítá. Pod mostem by každá lampa měla připomínat jednu oběť neštěstí. Těch při srpnové tragédii bylo 43.

Pád mostu se stále vyšetřuje. Nedávno bylo zveřejněno video, které odkrývá prasklinu pilíře pouhých sedm minut před samotným zhroucením mostu. Vyšetřovatelé prověřují, zda se stav mostu tak radikálně zhoršil v posledních měsících provozu.

Nové poznatky a moderní technologie v architektuře by měly pro nový most zajistit mnohem delší životnost, než měl ten Morandiho. Potvrzují to i odhodlaná slova architekta Piana. „Nový most musí mít strukturu, která se bude lehce udržovat a vydrží tisíc let," dodal architekt, který dílo chce věnovat zdarma svému rodnému městu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!