V Japonsku uvažují o vypuštění radioaktivní vody do oceánu z elektrárny Fukušima

Japonský ministr životního prostředí dnes uvedl, že japonská společnost Tokio Power Power – TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, by mohla vypustit radioaktivní vodu ze zničené jaderné elektrárny ve Fukušimě do Tichého oceánu, neboť ji nemá již kde skladovat, informovala agentura Reuters.
Fukušima jaderná elktrárna
Fukušima jaderná elktrárna
foto Tokyo Electric Power

reklama

Společnost TEPCO napustila do svých zásobníků více než jeden milion tun kontaminované vody z chladicích trubek používaných k ochlazování roztaveného jádra paliva od doby, kdy byla jaderná elektrárna Fukušima v roce 2011 ochromena zemětřesením a vlnou tsunami. TEPCO je schopna vodu ještě ukládat do svých zásobníků do roku 2022. „Dále je jedinou zbývající možností vypustit ji do moře a zředit ji," řekl dnes novinářům ministr životního prostředí Yoshiaki Harada s tím, že tento jeho návrh bude ještě ve vládě diskutován. V současnosti se všemi možnostmi jak naložit s radioaktivní vodou zabývají japonští experti, kteří k tomu vydají odborný posudek. Šéf kabinetu vlády Yoshihide Suga se snažil mírnit stanovisko a prohlásil, že se jedná pouze o osobní názor jednoho člena vlády.

Radioaktivní vodu nestačí společnost TEPCO všechnu vyčistit a již dříve oznámila možnost vypuštění této vody do oceánu s tím, že se daří odstranit všechny radioaktivní prvky s výjimkou tritia, které údajně podle expertů v malém množství nepředstavuje nebezpečí. Tritium je izotop vodíku, který je obtížné oddělit, je považován za relativně neškodný a jaderné elektrárny na pobřeží jej vypouští do moře. Japonští rybáři ovšem tvrdí, že se v moři nachází i jiné nebezpečné látky.

Proti vypuštění radioaktivní vody se staví nejen japonští rybáři, ale i sousední země a Jižní Korea již pozvala k jednání japonského velvyslance, aby situaci vysvětlil. Jihokorejské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že požádalo Japonsko, aby „v této záležitosti přijalo rozumné a uvážlivé rozhodnutí“.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!