V Japonsku uvažují o vypuštění radioaktivní vody do oceánu z elektrárny Fukušima

Společnost TEPCO napustila do svých zásobníků více než jeden milion tun kontaminované vody z chladicích trubek používaných k ochlazování roztaveného jádra paliva od doby, kdy byla jaderná elektrárna Fukušima v roce 2011 ochromena zemětřesením a vlnou tsunami. TEPCO je schopna vodu ještě ukládat do svých zásobníků do roku 2022. „Dále je jedinou zbývající možností vypustit ji do moře a zředit ji," řekl dnes novinářům ministr životního prostředí Yoshiaki Harada s tím, že tento jeho návrh bude ještě ve vládě diskutován. V současnosti se všemi možnostmi jak naložit s radioaktivní vodou zabývají japonští experti, kteří k tomu vydají odborný posudek. Šéf kabinetu vlády Yoshihide Suga se snažil mírnit stanovisko a prohlásil, že se jedná pouze o osobní názor jednoho člena vlády.
Radioaktivní vodu nestačí společnost TEPCO všechnu vyčistit a již dříve oznámila možnost vypuštění této vody do oceánu s tím, že se daří odstranit všechny radioaktivní prvky s výjimkou tritia, které údajně podle expertů v malém množství nepředstavuje nebezpečí. Tritium je izotop vodíku, který je obtížné oddělit, je považován za relativně neškodný a jaderné elektrárny na pobřeží jej vypouští do moře. Japonští rybáři ovšem tvrdí, že se v moři nachází i jiné nebezpečné látky.
Proti vypuštění radioaktivní vody se staví nejen japonští rybáři, ale i sousední země a Jižní Korea již pozvala k jednání japonského velvyslance, aby situaci vysvětlil. Jihokorejské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že požádalo Japonsko, aby „v této záležitosti přijalo rozumné a uvážlivé rozhodnutí“.
Mirko Radušević