V Kanadě dnes proběhne demonstrace na podporu indiánů proti stavbě plynovodu. Akce je pod záštitou hnutí Extinction Rebellion

Extinction Rebellion (zkratkou XR) je mezinárodní hnutí, které využívá nenásilné prostředky občanské neposlušnosti s cílem zastavit probíhající hromadné vymírání a minimalizovat riziko společenského kolapsu.
XR ve Westmorlandu
XR ve Westmorlandu
foto XR

reklama

Hnutí bylo založeno v jedné kavárně v Bristolu v květnu 2018 skupinou lidí, kteří společně pracovali pod jménem Rising Up!. První skupina v České republice vznikla v Praze v prosinci 2018. Svými aktivitami v rámci České republiky přispěla skupina k vyhlášení stavu klimatické nouze na Praze 7.

Hnutí vyhlašuje vždy na určitý den akci a na dnešek se hnutí XR ozvalo z Kanady, kde pořádá akci na podporu zdejšího indiánského kmene Wet'suwet'en bojujícího proti zabírání půdy na stavbu plynovodu Coastal GasLink v provincii Britská Kolumbie za 4,7 mld. kanadských dolarů, kde žijí dosud původní obyvatelé. Členové kmene Wet'suwet'en tvrdí, že stavbou obřího plynovodu kanadská federální vláda nezákonně zabírá jejich půdu a tím se chová jako kdysi kolonizátoři uzurpující zdejší teritorium.

Začátkem ledna se zde, přibližně 700 km od Vancouveru, konala demonstrace (viz) proti zabírání půdy a demonstranti byli napadeni kanadskou policií. Desítky z nich byly zatčeny. V reakci na to se konal v Ontariu mohawský (indiánský kmen Mohawků) solidární protest, který na několik dní zavřel kanadskou národní železnici a zastavil cestování pro desítky tisíc cestujících, a to mezi Torontem na jedné straně a Montrealem a Ottawou na druhé straně. Dokonce se protest obránců pozemků Wet'suwet odehrál v New Yorku před sídlem OSN.

 

 

Při svých zásazích silně ozbrojená kanadská jízdní policie proti akcím indiánů používá také psy a vyhrožuje novinářům, aby zásah nezaznamenávali. Demonstranti křičí: „Hanba policii, hanba kolonizátorům.“

Dnes kanadská organizace Extinction Rebellion pořádá na stejném místě ve Westmorlandu demonstraci, jako byla výše popsaná. Na svých stránkách píší: „Vyzýváme lidi, aby se s námi šli postavit na most Westmorland s obrovským transparentem s nápisem 'Policie pryč z WET'SUWET'EN LANDu' píší dále. „Budeme na mostě od 12 do 15 hodin.“ Po shromáždění se chtějí sejít v kavárně a napsat protestní dopisy kanadským poslancům.

reklama

reklama