V Katalánsku probíhá generální stávka. Do Barcelony směřují tisíce lidí

Dnešek je pro Katalánce významný, neboť chtějí ústřední španělské vládě dát silně najevo, že hodlají sami o sobě rozhodovat a nechtějí se podřídit diktátu Madridu. Do Barcelony směřují z pěti směrů takzvané „pochody svobody“.
Demonstrace v Barceloně
Demonstrace v Barceloně
foto youtube Guardian

reklama

Čtyři dny probíhaly v Katalánsku protesty, zejména v Barceloně, když španělský nejvyšší soud rozhodl v pondělí o trestu vězení pro devět vůdců nezávislosti Katalánska za jejich roli ve snaze o odtržení od Španělska v říjnu roku 2017. Dnes je pátý den protestů. Byla vyhlášena generální stávka a demonstrace v Barceloně, do které se slévá pět pochodů z různých směrů Katalánska. Demonstranti blokují dopravu, kde se dá na znamení protestu proti rozhodnutí soudu.

Hlavní roli v organizaci pochodů a dnešní generální stávky převzala skupina mladých lidí nazývajících se „Demokratické tsunami“. Pomocí sociálních sítí dávají instrukce. Skupina si vzala příklad z hongkongských protestujících a uspořádala hlavní protesty na barcelonském letišti El Prat. Dnes muselo být zatím zrušeno kolem čtyř desítek letů. Navíc po výzvě stovky lidí zaplnily linky metra i další dopravní spoje na letiště. Od rána jsou blokovány dvě dálnice AP-7 (u francouzských hranic), AP-2 (v Tarrés, na západě) a několik silnic. Katalánský server Catalannews, ze kterého čerpáme informace, informoval o zastavení práce v automobilce Seat a v několika dalších závodech. Většina turistických stánků zůstala zavřená. Místo tradiční fronty turistů před vchodem do slavné Gaudího katedrály Sagrada Familia zde stojí protestující zahalení do vlajek Estelady (neuznaná katalánská vlajka) s velkými plakáty se separatistickými hesly.

Na pátou hodinu odpoledne je naplánovaná velká demonstrace v Barceloně. Skupinu „Demokratické tsunami“ organizující demonstrace podpořil katalánský vůdce, Carles Puigdemont, bývalý předseda katalánské vlády - prezident katalánské Generalitat.

Ten reagoval na včerejší příkaz španělských úřadů k jeho zatčení a sám se „dobrovolně“ vydal belgickým soudním orgánům. Před belgickým správním úřadem se objevil spolu se svými právníky. Puigdemont hodlá oponovat příkazu a je proti jakémukoli pokusu poslat jej zpět do Španělska. Nebylo však jasné, zda je vyslýchán nebo je zatčen.

Puigdemont s řadou svých spolupracovníků uprchl v říjnu 2017 do Belgie, když byli všichni předvoláni před soud pro obvinění ze snahy o odštěpení provincie a pořádání referenda o nezávislosti, které španělská vláda prohlásila za nezákonné.

Podpořen demonstrujícími a navzdory vyhlášení trestu pro separatisty předseda katalánské vlády Quima Torra prohlásil, že v Katalánsku by do dvou let mělo znovu proběhnout nové hlasování o nezávislosti na Španělsku.

„Vrátíme se k volebním urnám k rozhodnutí o sebeurčení,“ prohlásil včera Torra v parlamentu a dodal: „Pokud bude všem stranám a hnutím umožněno, musíme být schopni dokončit toto legislativní období potvrzením nezávislosti.“

Protesty v Barceloně a Katalánsku citelně zasáhly i španělský fotbal. El Clásico – největší událost španělské fotbalové ligy - utkání mezi Barcelonou a Realem Madrid se 26. října neuskuteční. Španělská fotbalová federace (RFEF) v pondělí po dohodě obou klubů určí náhradní termín.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama