V Kolumbii probíhají největší protivládní protesty za poslední desetiletí. Jižní Amerika protestuje pomocí pánví a hrnců

V tuctu zemí Jižní Ameriky probíhají sociální protesty s koloritem třesku hrnců a pánví o sebe jako jednotný protest proti vládám v celém regionu.
Chile - protest s hrnci a pánvemi
Chile - protest s hrnci a pánvemi
foto youtube Al Jazeera

reklama

Statisíce obyvatel kolumbijské Bogoty v posledních dvou týdnech dávají velmi hlasitě najevo svůj nesouhlas s vládou tamějšího prezidenta Ivána Duquea. Pomocí tzv. ,,Cacerolazos‘‘, tedy mlácení hrnci a pánvemi o sebe ve snaze udělat co nejhlasitější zvuky, se Jihoameričané podle agenturních zpráv pokouší upozornit na trhliny v chystané penzijní reformě, na nárůst kriminality v zemi, sociální nerovnosti či na inflaci ceny energií. Žádají, aby politická selhání Duque napravil, aby provedl radikální změny v oblasti místní ekonomiky a učinil přítrž korupci v rámci kolumbijské politiky, nebo aby z funkce odstoupil. Situace už si vyžádala několik mrtvých jak ze strany civilistů, tak z řad policistů, desítky lidí byly při střetech zásahových sil s demonstranty zraněno, uvedl server Al Jazeera.

Začátek protestů

Ačkoli Duque vykonává prezidentskou funkci relativně krátký čas, tedy od loňského srpna, nespokojenost kolumbijských obyvatel se stupňuje již několik měsíců. Vše začalo studentskými protesty proti korupci a škrtům v rozpočtech pro vzdělávání, dále se zemí šířily zvěsti o reformách a snižování důchodů, které však nebyly vládou nikdy oficiálně schváleny. Dalším důvodem demonstrací je i sociální nerovnost v zemi. Podle politoložky Arlene Tickner z Rosariovy University v Bogotě se kolumbijské protesty od zbytku jihoamerických liší, jelikož se dlouhodobé nepokoje odrazily na místní náladě a celá situace vyvrcholila momentálními pouličními demonstracemi, řekla Al Jazeeře.

Nepokoje probíhají i v Chile a v Bolívii

Protivládní protesty probíhají taktéž ve městech v Bolívii a Chile. V první jmenované zemi se z důvodů znovuzvolení prezidenta Moralese, údajného zfalšování voleb a ,,nespravedlivé demokracie a narko-vlády‘‘ dokonce vzbouřily některé policejní jednotky proti svým velitelům a přidaly se k protestujícím. I v Chile demonstrují místní obyvatelé proti svému prezidentovi Sebastianu Piňerovi, požadují zvýšení rozpočtů na vzdělávání, zdravotnictví a důchody, uvedla agentura AFP.

Renée Schnabelová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!