V Kosovu byl zavražděn prominentní politik kosovských Srbů. Bělehrad svolal bezpečnostní radu

V Kosovské Mitrovici byl dnes ráno před svou kanceláří zavražděn čelný politik kosovských Srbů Oliver Ivanovič (†64). Zatím neznámý pachatel ho zasáhl pěti kulkami z jedoucího vozidla. V reakci na událost odešli srbští zástupci z jednání se svými kosovskoalbánskými protějšky v Bruselu. Srbský prezident Aleksandar Vučič pak svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady.
Oliver Ivanovič
AP

reklama

Podle doktorů byl Ivanovič před svoji kanceláří střelen pětkrát do hrudníku. Po převozu do nemocnice pak zamřel. Policie na místě vraždy zajistila tři nábojnice. Prokurátor později oznámil, že střelec pálil z jedoucího vozidla. Policisté pak v jedné z okolních ulic nalezli ohořelé auto, které pravděpodobně pachatel či pachatelé k útoku použili, informovala srbská televize B92.

Atentát na prominentního politika kosovských Srbů odsoudili představitelé mise Evropské unie k prosazování práva v Kosovu (EULEX), která má zajistit naplňování rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN, i kosovská vláda. Také kosovský prezident Hašim Thaçi Ivanovičovu vraždu tvrdě odsoudil a vyzval bezpečnostní složky, aby „dostaly pachatele před spravedlnost“.

Bosenskosrbský generál Ratko Mladić byl odsouzen k doživotnímu trestu

Tribunál v Haagu rozhodl: Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladić dostal doživotí

Právě dopadení pachatele či pachatelů bude pro další vývoj srbsko-kosovských vztahů velice důležité. Pro Srby je totiž vražda Ivanoviče velice citlivým tématem. „Je to kriminální a teroristický čin, který musí být potrestán,“ řekl novinářům srbský zástupce Marko Djurič, když opouštěl jednání mezi Srby a kosovskými Albánci pod záštitou EU v Bruselu a vracel se zpět do Srbska. Srbský prezident Aleksandar Vučič pak v reakci na Ivanovičovu vraždu svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady.

I téměř 20 let po skončení války a 10 let po jednostranném vyhlášení kosovské nezávislosti, kterou ale Srbsko nikdy neuznalo, panuje mezi kosovskými Srby a Albánci značné napětí. Jakýkoliv incident, nemluvě o popravě čelného politika, pak vzbuzuje velké emoce, které mohou snadno přerůst v nepokoje a srážky mezi oběma etniky. To už ostatně Kosovská Mitrovica, která je rozdělená na dvě části- severní srbskou a jižní albánskou, několikrát zažila.

Například v roce 2009, tedy rok po jednostranném vyhlášení nezávislosti, zabily v srbské části Kosovské Mitrovice dvě exploze šest lidí. Rozezlení Srbové pak následně v albánské části města vypálili dva obchody. Násilnosti pak proběhly také v roce 2014 poté, co Srbové na protest proti dohodám mezi Bělehradem a Prištinou zablokovali most přes řeku Ibar, který spojuje obě části města.

Severní, srbská část Kosovské Mitrovice
Autor: AP Severní, srbská část Kosovské Mitrovice

Oliver Ivanovič byl předseda občanského hnutí Svoboda, demokracie, pravda. Hrál také velice důležitou roli při vyjednávání s NATO a EU. V minulosti čelil obvinění z válečných zločinů spáchaných údajně během války v Kosovu na konci 90. let. V roce 2016 ho soudci EU v Kosovu odsoudili na devět let. V dubnu 2017 ale odvolací soud rozsudek zrušil. Ivanovič po celou dobu veškerá obvinění popíral.

Dnes to nebylo poprvé, kdy se někdo pokusil tohoto kosovskosrbského politika zavraždit. V roce 2005 bylo pod Ivanovičovým autem nalezeno výbušné zařízení. Letos v červnu mu zase někdo během probíhající kampaně zapálil soukromé auto. Čtyři členové jeho strany pak kvůli zastrašování opustili kandidátku pro volby.

reklama

reklama