V Krásné Lípě chtěli zavést bezdoplatkovou zónu. Rumburk to ale zatrhl

Další severočeské město chtělo vyhlásit válku obchodu s chudobou. Krásná Lípa na svém území ve vybraných lokalitách chtěla zavést takzvané bezdoplatkové zóny, kde by nově příchozí lidé nedostávali přídavky na bydlení. Jenže Rumburk, pod který Krásná Lípa spadá, to nepovolil. Obyvatelé malého města se teď bojí, že se k nim budou stahovat všichni sociálně slabý z okolí.
9. 6. 2018 ZPRÁVY: MĚSTA VE VELKÉM ZAVÁDĚJÍ BEZDOPLATKOVÉ ZÓNY
9. 6. 2018 ZPRÁVY: MĚSTA VE VELKÉM ZAVÁDĚJÍ BEZDOPLATKOVÉ ZÓNY

reklama

Ústí nad Labem, Most, Děčín, Varnsdorf – tak to je část severočeských měst, ve kterých vedení města nechalo zřídit takzvané bezdoplatkové zóny. Bojují tím proti migraci nepřizpůsobených občanů. Podobný problém mají i v obci Krásná Lípa, kde podle radnice má být problematických celkem osmnáct budov.

„My jsme vybrali konkrétních 18 objektů, ke kterým se váže ta problematika, jsou tam samozřejmě časté přestupky, časté trestné činy, jsou to objekty, ve kterých je provozován takzvaný byznys s chudobou, to je přemrštěné nájemné za opravdu zoufalé bydlení,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Nez.).

Nejvíce jich žije v Ústeckém kraji.

David: Dluhy jsou obrovské stigma. Do exekuce se dostal kvůli hypotéce

Analýza pří nepřinesla žádný konkrétní důkaz

O zřízení bezdoplatkových zón museli požádat v obci s rozšířenou působností, pod kterou patří, tedy v Rumburku a výsledek je překvapil. „Dopadli jsme tak, že úřad v Rumburku nám to opatření odmítl vydat, s tím, že to je nedostatečné to zdůvodnění, že tady to není tak hrozné a tak to mi přijde tak trochu, že jsme asi na jiné planetě,“ upřesnil Kolář.

„Žádný konkrétní důkaz, podle této analýzy nepotvrdil zvýšený výskyt sociálně nežádoucích jevů v uvedených lokalitách oproti jiným lokalitám obce,“ vysvětlil mluvčí Rumburku Luděk Stínil. Všichni se teď bojí, že s rozšířením bezdoplatkových zón v ostatních městech Ústeckého kraje se budou nepřizpůsobivý občanů stěhovat právě do krásné Lípy.

Obec už podala na Rumburk stížnost ke Krajskému úřadu, chce, aby o její žádosti rozhodovalo jiné město.

reklama

reklama