V Londýně napadli útočníci kyselinou pět lidí. Jednoho muže vážně zranili

Útok kyselinou v Londýně
Útok kyselinou v Londýně
Youtube/one n only

reklama

Dva muži na mopedu v noci na dnešek v Londýně napadli kyselinou pět lidí, jeden ze zraněných si ponese celoživotní následky. Policie zadržela jednoho mladistvého, kterého z útoku podezřívá, BBC to potvrdila londýnská policie. Motiv útoků zatím není známý.

Prvním napadeným byl jiný řidič mopedu, kterého dvojice krátce před půlnocí dojela na křižovatce v severní části metropole. Útočníci mu hodili do tváře žíravou látku a následně mu ukradli moped. Zhruba po dvaceti minutách napadli druhého člověka a pak v rychlém sledu polili toxickou látkou další tři muže.

Muž, kterému dvojice ukradla moped, utrpěl vážná zranění a následky si pravděpodobně ponese celý život. „Šíleně křičel v agónii. Neviděl jsem mu do obličeje, protože si k němu tiskl kus látky. Musel zažívat strašné bolesti,“ popsal pro list Daily Mail jeden ze svědků zákeřného útoku.

Většina obětí by měli být rozvážeči jídla. Jejich zranění nejsou vážná. Všech pět útoků se odehrálo během 72 minut.

Vyšetřovatelé od počátku vycházejí z předpokladu, že za sérií incidentů stojí stejná dvojice. Jednoho mladíka, o kterém předpokládají, že se útoku účastnil, policie zadržela. Šestnáctiletý podezřelý nyní čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví a loupeže. Jeho komplic je podle Scotland Yardu stále na útěku.

Podle BBC zaznamenala od roku 2010 policie v Londýně více než 1 800 oznámení o útocích žíravinou. Jen minulý rok bylo takových případů 458, to je téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2015. Letos je to zatím 124 případů.

„Nechci, aby si lidé mysleli, že je to v Londýně běžné a že se to děje pořád a všude, ale jsme znepokojeni, protože ta čísla pořád rostou,“ uvedla pro BBC policejní komisařka Cressida Dicková.

Zločinci používají kyseliny stále častěji

Vzrůstající počet útoků kyselinou bude v pondělí řešit také Dolní sněmovna britského parlamentu. Do programu ho zařadil labouristický poslanec Stephen Timms. Třetina všech loňských útoků žíravými látkami v Londýně se totiž odehrála ve čtvrti Newham, která spadá do jeho volebního obvodu. Podle poslance by měla být zpřísněna pravidla pro držení kyselin.

Experti se totiž shodují, že kyseliny začínají být oblíbenou zbraní různých kriminálních živlů. Na rozdíl třeba od nožů je v Británii možné žíravé látky volně kupovat a následně nosit u sebe.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!