V loňském roce v Česku přibylo vážných případů týrání zvířat

Státní veterinární zpráva (SVS) loni zaznamenala nárůst počtu týraných zvířat. Z velké části to je také proto, že obdržela velký počet hlášení od veřejnosti. Celkem SVS loni uskutečnila 7200 kontrol v této oblasti. Veterináři o tom informovali na tiskové konferenci.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Stále více lidí vzbuzuje zájem o životní pohodu a podmínky pro život zvířat. Z počtu 7200 kontrol, které SVS loni uskutečnila, jich 42 % bylo na základě podnětu od veřejnosti. V roce 2017 byl tento podíl o 7 % nižší. Celkem pak veterináři odhalili porušení předpisů u čtvrtiny z nich.

Rok 2018 byl i ve znamení vůbec nejrozsáhlejší české kauzy v historii. Tou byl bezesporu hrozivý případ psí množírny v Kamenici nad Lipou. Veterináři tam objevili na jednom místě 212 zubožených psů, kteří žili v absolutně nevhodných podmínkách.

Majitel dostal zákaz chovu psů a pětiletou podmínku. Další hrozivý případ objevili veterináři v Sedlci u Starého Plzence. Našli 72 psů, kteří nebyli schopní projevovat základní pudy. Případem se stále zabývá policie.

Testování kosmetiky na zvířatech

Testy na zvířatech: Nový Kongres USA by mohl podpořit snahy o globální zákaz kosmetického testování

Z hlediska výskytu nákaz byl loňský rok pro SVS klidnější. Na našem území veterináři nezaznamenali jedinou nákazu vysoce patogenní ptačí chřipkou a ustoupil i africký mor prasat. Zatímco v roce 2017 se jím nakazilo 205 zvířat, loni to bylo už pouhých 25.

„Jednou z priorit pro letošní rok je především získání statusu země bez výskytu afrického moru prasat,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Celkově považují veterináři rok 2018 za mírnější. Za porušení legislativy vybrali na pokutách celkem 26,7 miliónů korun. To je o téměř 3 milióny méně než v roce 2017. Přesto to byla třetí nejvyšší částka v historii.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!