V Maďarsku nesmí spát bezdomovci ani na ulici, v Paříži si je zvou přímo na radnici

Spánek na ulici je nyní v Maďarsku trestný čin. Parlament tak rozhodl už v červnu, kdy schválil změnu v ústavě. Změna, která dnes vstoupila v platnost, zakazuje lidem žít na ulici, doposud to byl jenom přestupek. Zákon přijala vláda Viktora Orbána, na kterou se teď valí vlna kritiky.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

V Maďarsku je ode dneška zakázané spát na ulici. Policisté teď mohou z ulice vykázat lidi, kteří spí na lavičce nebo na zemi. Zároveň jsou oprávnění k likvidaci jejich chatrčí nebo přístřešků. Změna v ústavě povyšuje zákon z roku 2013 na novou úroveň. Tehdy byl spánek na veřejném prostranství považován za přestupek. Podle vlády upravený zákon o bezdomovectví slouží zájmům společnosti. „Cílem je zajistit, aby bezdomovci nebyli v noci na ulicích a občané by tak mohli využívat veřejný prostor neomezeně,“ uvedla státní tajemnice pro sociální záležitosti Attila Fulopová.

Nový zákon kritizují organizace na ochranu lidských práv i členové OSN nebo Evropského parlamentu. Odborník na bydlení z OSN Leilani Farha zákon nazval jako „krutý a neslučitelný s lidskými právy“. Někteří poslaneci Evropského parlamentu zase poukázali na to, že zacházení Maďarska s bezdomovci by mohlo vést k vážnému porušení hodnot EU. Evropský parlament tak v září hlasoval o zahájení soudních kroků proti Budapešti.

V Paříži zvou bezdomovce na radnici

Zákonu nepřidává ani počet bezdomovců. Podle odborníků je v Maďarsku bez domova nejméně 20 tisíc lidí. Ve státních útulcích nebo azylových domech existuje ale pouze 11 tisíc míst. Kam se mají tedy bezdomovci uchýlit, když už ani na ulici nemohou přespat? Zajímavou odpověď přinesla starostka Paříže Anne Hidalgová. V Paříži podle ní chybí skoro tři tisíce míst nouzového ubytování. Proto se starostka rozhodla polovinu míst zajistit na několika radnicích ve francouzské metropoli. Řešení Hidalgové by tak mohlo být inspirací nejen pro Maďarsko, ale i pro další evropské země.

Autor: Veronika Mašková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!