V Malajsii zmizelo zařízení obsahující radioaktivní látku. Vše je pod kontrolou, tvrdí úřady

Malajsie řeší pořádný problém. Během přepravy totiž neznámo kam zmizelo zařízení s radioaktivní látkou. Úřady už zahájily vyšetřování a varovaly, že při neodborné manipulaci může dojít k nebezpečnému zamoření. O případu informoval server stanice BBC.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Pohřešované zařízení, které se ztratilo už 10. srpna, se používá k průmyslové rentgenografii. Zmizelá 23 kilogramů vážící železná trubka obsahuje radioaktivní izotop iridium-192. Ten může být mimo jiné použit i k výrobě ničivé zbraně, například takzvané špinavé bomby.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii upozorňuje, že iridium-192 může způsobit trvalé zdravotní následky, pokud jsou mu lidé vystaveni v řádech minut. Pokud se v jeho blízkosti budou vyskytovat hodiny či dny, mohou i zemřít.

Úřady prý mají vše pod kontrolou

Podle místní policie a médií převážel zařízení kamion přes metropoli Kuala Lumpur. Po příjezdu do cíle se ale zjistilo, že zařízení chybí. Policisté zatím vyslechli dva muže, zřejmě řidiče, které následně propustili. Zatím není jisté, jestli zařízení během jízdy vypadlo, nebo ho někdo odcizil.

I když se zdá být situace poměrně vážná, podle náměstka malajsijského ministra vnitra Azise Jammana není důvod k panice. „Vše je pod kontrolou,“ uvedl na tiskové konferenci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!