V Malmö zaútočili pachatelé bombou na policejní stanici. Premiér nevyloučil nasazení armády k zastavení násilí

Policejní stanicí ve švédském Malmö otřásl ve středu večer výbuch. Za poslední měsíc se jedná už o druhý podobný útok cílený na bezpečnostní složky. V severské zemi celkově výrazně stoupá počet násilných incidentů, při kterých umírají lidé. Premiér tak nevylučuje ani nasazení armády, aby řádění kriminálních gangů zastavil.
ilustrační foto
AP

reklama

Během středeční mohutné exploze u policejní stanice ve čtvrti Rosengard nebyl naštěstí nikdo zraněn. Výbuch ale poškodil několik policejních aut i fasádu policejní stanice. Podle vyšetřovatelů rozhodně nešlo o náhodu, na místě se totiž našly stopy po TNT.

V souvislosti s incidentem policisté zadrželi dva muže (oba 20 let). „Podezřelí jsou nám dobře známí, jsou spojeni s kriminálními aktivitami v Malmö,“ uvedla pro Sveriges Radio velitelka místního policejního okrsku Carina Perssonová. Podle policie by útok mohl být odplatou za akce namířené proti místním zločineckým gangům.

Čtvrť Rosengard se z hlediska bezpečnosti řadí mezi 23 nejnebezpečnějších míst ve Švédsku, která média často nazývají „no-go zóny“. Policie ji definuje jako oblast „s nízkou životní úrovní, kde má zločin značný dopad na místní komunitu“. Není pak asi žádným překvapením, že přes 80 % obyvatel tohoto panelového ghetta tvoří přistěhovalci.

Po zuby ozbrojený policista ve čtvrti Rosengard
Autor: AP Po zuby ozbrojený policista ve čtvrti Rosengard

V Malmö se přitom nejedná o první podobný útok na policii. Na konci minulého roku otřásl výbuch policejní stanicí v centru města, které je svojí vysokou mírou kriminality pověstné. I tehdy přišly k újmě jen policejní vozy. Horší následky měl ale incident z minulého víkendu, kdy gang v Malmö zavraždil 21letého muže.

Z vládních statistik vyplývá, že se Švédsko celkově potýká s dramatickým nárůstem smrtelného násilí. Zatímco v roce 2011 bylo střelnou zbraní zabito 17 lidí, o čtyři roky později to bylo už 33 obětí. Podle policejní statistiky z konce minulého roku je pak zřejmé, že švédská policie za rok 2017 evidovala 306 případů střelby, při kterých zemřelo 41 lidí a 135 jich bylo zraněno. Drtivá většina případů se pak odehrála ve Stockholmu. Právě ve švédské metropoli zabil minulý týden výbuch granátu v metru jednoho muže.

rádio, mixpult, rádiová stanice

Šok pro posluchače švédského rádia! Místo ranní show hrála islamistická propaganda

Vzhledem k alarmujícím statistikám navrhl ve středu předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson vyhlásit zločineckým gangům válku.  Podle jeho návrhu by do boje proti rostoucí násilné kriminalitě měli být nasazeni i příslušníci Švédských ozbrojených sil.

Premiér Stefan Löfven tuto možnost nevyloučil. Podle něj ale musí být nejprve vyčerpány všechny ostatní způsoby. „Není to aktuální řešení, nicméně musí být vidět, že patřičné orgány spolupracují na tom, aby rozbily ty kriminální gangy, uvedl pro deník Aftonbladet.

„Pro mě je nejdůležitější, vyslat zprávu těm zločineckým skupinám, že pro ně v naší společnosti zkrátka není místo. To je ten důvod, proč jsme navýšili prostředky a zpřísnili tresty,“ dodal švédský premiér.

reklama

reklama