V neděli zažijeme jednu z posledních povinných změn času. S koncem souhlasí sedm z deseti Čechů

Už tuto neděli se bude opět měnit letní čas na zimní. Ve tři hodiny ráno se tak ručičky hodin vrátí o hodinu zpět. Navíc je to jedna z posledních povinných změn času, kterou zažijeme. S konce střídání času podle průzkumu agentury STEM/MARK souhlasí sedm z deseti Čechů.
V neděli zažijeme jednu z posledních povinných změn času
V neděli zažijeme jednu z posledních povinných změn času
pixabay.com

reklama

O nadcházejícím víkend se bude střídat letní čas se zimním. Ve tři hodiny ráno si tak budete muset přetočit ručičky o hodinu dozadu. Příjemné na celé věci je to, že se noc na neděli prodlouží a vy si tak budete moci o hodinu přispat.

Jako každý rok bude zimní čas trvat pět měsíců. Tentokrát se ale jedná o jednu z posledních povinných změn času. Vůbec naposledy si pak povinně na konci března opět přetočíme hodiny na letní čas. Právě k 31. březnu totiž Evropská komise navrhla ukončení směrnice z roku 2001 a státy si budou moci do konce dubna stanovit, zda se jejich občané budou řídit letním nebo zimním časem.

ilustrační foto

Desetitisíce telefonátů na nouzovou linku během jednoho roku? Turek volal policistům i několikrát za den

Podle více než poloviny dotazovaných by v EU měl platit jednotný čas

S ukončením střídání času podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK souhlasí sedm z deseti Čechů. Více se jich přiklání na stranu stálého zavedení letního času než zimního. Co se jim ale nelíbí je to, že státy si o tom budou rozhodovat samostatně. „Těsná polovina dotázaných se totiž domnívá, že by měl v EU platit stejný buď zimní, nebo letní čas a toto rozhodnutí by nemělo být na jednotlivých státech,“ upřesnili autoři studie.

Pro zrušení střídání letního a zimního času jsou lidé hlavně proto, že nebudou muset přeřizovat hodinky a vyhnou se změnám biorytmu a únavě. Odpůrci zase oponují tím, že je na to veřejnost už zvyklá a posun času navíc znamená i více světla v čase, kdy jsou lidé obvykle vzhůru.

reklama

reklama