V Německu začal soud s migrantem, který znásilnil a zabil studentku

V Německu začal soud s migrantem, který znásilnil a zabil mladou studentku (ilustrační foto)
V Německu začal soud s migrantem, který znásilnil a zabil mladou studentku (ilustrační foto)
FTV Prima

reklama

V německém Freiburgu dnes začal soudní proces v případu migranta, který přišel do Německa bez dokladů a znásilnil a zavraždil mladou studentku.

Hussein K. je obviněn ze znásilnění a zavraždění 19 leté studentky lékařské fakulty, která jela na svém kole z večírku ve Freiburgu loni v říjnu. Případ tehdy vzbudil značnou nevoli veřejnosti.

Kolem celého případu je mnoho nezodpovězených otázek. Například země původu obžalovaného je neznámá, ačkoliv on uvádí, že pochází z Afghánistánu. V roce 2015 přišel do Německa bez dokladů a policii řekl, že je nezletilý.

„Je možné očekávat, že věk obžalovaného bude důležitým aspektem během soudního řízení,“ uvedl šéf prokuratury ve Freiburgu Dieter Inhofer. Soud totiž musí rozhodnout o tom, zda bude Hussein K. souzen jako mladistvý, nebo dospělý. Podle jeho tvrzení mu v době činu bylo 17 let. Z věkových hodnocení však vyplývá, že mu může být 21 let.

Soudní líčení je rozděleno do 16 dní, během nichž bude vyslechnuto zhruba 45 svědků a deset soudních znalců. Rozsudek by měl padnout v prosinci. Vzhledem k širokému zájmu veřejnosti o zmiňovaný soudní proces, jsou plánována přísnější bezpečnostní opatření, uvedl mluvčí soudu.

Migrant se pokusil vraždit i v Řecku

Jedním z nejkontroverznějších aspektů případu je fakt, že Hussein K. byl již jednou odsouzen na 10 let vězení v Řecku v roce 2013 poté, co shodil mladou ženu z útesu na ostrově Korfu. Koncem října 2015 byl však podmínečně propuštěn s tím, že se musí pravidelně každý měsíc hlásit policii. Úředníci s ním ale velmi brzy ztratili veškerý kontakt.

Řecko sice vyhlásilo celostátní pátrání, ale jelikož mladík opustil území státu a mezinárodní pátrání nebylo vyhlášeno, mohl se bez problémů dostat do Německa.

Federace německé kriminální policie označila situaci za „zjevné selhání“ řeckých orgánů. Skutečnost, že údaje o uprchlíkovi nebyly sdíleny v Schengenském informačním systému, znamenalo, že německá policie neidentifikovala Hussseina jako hledaného zločince, když poprvé požádal o azyl v Německu.

Vražda minulý rok otřásla celým Německem. Strana Alternativa pro Německo (AfD) i pravicové sukupení Pegida přičetly vinu kancléřce Angele Merkelové s tím, že vražda je důsledkem nekontrolované migrace.

reklama

reklama